sport, aktywność, zdrowie
fot. Pixabay.com

Dzisiaj nie mamy już chyba wątpliwości – aktywność fizyczna odgrywa w życiu człowieka niepoślednią rolę. Wszyscy chcemy być zdrowi, sprawni, dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Racjonalnie dawkowana aktywność i uprawianie sportu pozwala wpłynąć na wszystkie te aspekty przy niskich kosztach i stosunkowo niewielkim nakładzie czasu.

Aktywność fizyczna towarzyszyła człowiekowi od początków istnienia ludzkości. Człowiek pozostawał w ruchu przez większość swojego życia – polując, podróżując, szukając pożywienia. Powodowało to, że był on naturalne sprawny i silny. Z czasem skłonność do podejmowania aktywności zaczęła znajdować swoje ujście w sporcie. Jednak rozwój cywilizacji nie szedł w parze z rozwojem skłonności do aktywnego trybu życia. Wręcz przeciwnie, ułatwienia pojawiające się w naszym życiu spowodowały, że sport stał się pewnego rodzaju rarytasem, po który sięgamy coraz rzadziej.

sport, aktywność, zdrowie
fot. Pixabay.com

WHO: Zwiększenie aktywności niezbędne dla poprawy zdrowia!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to powstała w 1948 organizacja działająca w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. WHO regularnie monitoruje sytuację zdrowotną na świecie, analizuje wyniki badań i przygotowuje zalecenia dotyczące między innymi rekomendowanej dawki aktywności fizycznej jaką powinniśmy podejmować. Według ustaleń z 2020 roku dorosłym w wieku od 18 do 64 lat do poprawy funkcjonowania organizmu wystarczy już 150 – 300 minut aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Dzieci i młodzież natomiast powinny podejmować aktywność o umiarkowanej bądź dużej intensywności w dawce co najmniej 60 minut dziennie.

Jaką aktywność podejmować?

Oczywiście aktywność należy dawkować racjonalnie i mając na względzie nasz stan zdrowia. Nie każda dyscyplina jest odpowiednia dla wszystkich, a szarżując i podejmując się wyzwań przewyższających nasze możliwości, możemy zrobić sobie krzywdę. Każdy kij ma dwa końce – brak aktywności powoduje pogorszenie się stanu zdrowia, ale brak rozsądku i przeszacowanie swoich możliwości również może sprowadzić na nas spore problemy. Osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportem, mogą zacząć od spacerów, które, wbrew pozorom, mają zbawienny wpływ na organizm i potrafią w krótkim czasie przynieść rewelacyjne rezultaty. Wśród aktywności o stosunkowo niskim poziomie intensywności, a zarazem niskim ryzyku odniesienia urazu znaleźć się powinny między innymi – slow jogging, nordic walking czy pływanie. W miarę poznawania własnego organizmu i jego możliwości, a także wraz z poprawą poszczególnych parametrów motorycznych, będziemy mogli świadomie zwiększać intensywność i sięgać po coraz bardziej wymagające formy.

sport, aktywność, zdrowie
fot. Pixabay.com

Czy sama aktywność wystarczy?

Wydaje się, że odpowiedź nasuwa się tutaj sama – nie! Samo podjęcie aktywności fizycznej, to wielki krok w kierunku poprawy zdrowia, ale krok niewystarczający. Jeśli nie zadbamy o inne aspekty naszego życia, to zmiany zauważymy jedynie na początku. Później zniechęci nas brak progresu, narastające zmęczenie i pojawiające się kłopoty bólowe, czy nawet poważniejsze kontuzje. Dlatego uprawianie sportu i dbanie o zdrowie jest złożonym procesem, w którym zgrać się musi kilka aspektów. Te najważniejsze to:

  • dieta – bez odpowiedniego paliwa nie zajedziemy daleko. Właściwe odżywianie jest szalenie istotne na etapie zarówno przygotowania do uprawiania sportu, jak i w fazie regeneracji, kiedy od jakości dostarczanego pożywienia zależy jakość restytucji i przyszły progres.
  • sen – czynnik, który w naszym społeczeństwie jest wciąż niedoceniany. Wydajemy wielkie sumy na zabiegi mające poprawić naszą jakość życia, a zapominamy o tym pierwotnym sposobie, który najefektywniej wpływa na nasze samopoczucie i regenerację.
  • profilaktyka – ilu z nas wpadło w kłopoty zdrowotne na skutek zaniedbań, których łatwo było uniknąć? Organizm wysyła nam sygnały, które często ignorujemy w efekcie doprowadzając się do mniej lub bardziej poważnych kontuzji. Tymczasem wystarczy odrobina regularności i kilka nawyków, które pozwalają zapobiegać kłopotom. Rolowanie, rozciąganie, joga, morsowanie, masaże czy ćwiczenia mobilizacyjne, to proste środki, dzięki którym możemy uniknąć wielu nieprzyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here