Dzisiaj nie mamy już chyba wątpliwości – aktywność fizyczna odgrywa w życiu człowieka niepoślednią rolę. Wszyscy chcemy być zdrowi, sprawni, dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Racjonalnie dawkowana aktywność i uprawianie sportu pozwala wpłynąć na wszystkie te aspekty przy niskich kosztach i stosunkowo niewielkim nakładzie czasu.
Aktywność fizyczna towarzyszyła człowiekowi od początków istnienia ludzkości. Człowiek pozostawał w ruchu przez większość swojego życia – polując, podróżując, szukając pożywienia. Powodowało to, że był on naturalne sprawny i silny. Z czasem skłonność do podejmowania aktywności zaczęła znajdować swoje ujście w sporcie. Jednak rozwój cywilizacji nie szedł w parze z rozwojem skłonności do aktywnego trybu życia. Wręcz przeciwnie, ułatwienia pojawiające się w naszym życiu spowodowały, że sport stał się pewnego rodzaju rarytasem, po który sięgamy coraz rzadziej.
WHO: Zwiększenie aktywności niezbędne dla poprawy zdrowia!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to powstała w 1948 organizacja działająca w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. WHO regularnie monitoruje sytuację zdrowotną na świecie, analizuje wyniki badań i przygotowuje zalecenia dotyczące między innymi rekomendowanej dawki aktywności fizycznej jaką powinniśmy podejmować. Według ustaleń z 2020 roku dorosłym w wieku od 18 do 64 lat do poprawy funkcjonowania organizmu wystarczy już 150 – 300 minut aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Dzieci i młodzież natomiast powinny podejmować aktywność o umiarkowanej bądź dużej intensywności w dawce co najmniej 60 minut dziennie.
Jaką aktywność podejmować?
Oczywiście aktywność należy dawkować racjonalnie i mając na względzie nasz stan zdrowia. Nie każda dyscyplina jest odpowiednia dla wszystkich, a szarżując i podejmując się wyzwań przewyższających nasze możliwości, możemy zrobić sobie krzywdę. Każdy kij ma dwa końce – brak aktywności powoduje pogorszenie się stanu zdrowia, ale brak rozsądku i przeszacowanie swoich możliwości również może sprowadzić na nas spore problemy. Osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportem, mogą zacząć od spacerów, które, wbrew pozorom, mają zbawienny wpływ na organizm i potrafią w krótkim czasie przynieść rewelacyjne rezultaty. Wśród aktywności o stosunkowo niskim poziomie intensywności, a zarazem niskim ryzyku odniesienia urazu znaleźć się powinny między innymi – slow jogging, nordic walking czy pływanie. W miarę poznawania własnego organizmu i jego możliwości, a także wraz z poprawą poszczególnych parametrów motorycznych, będziemy mogli świadomie zwiększać intensywność i sięgać po coraz bardziej wymagające formy.
Czy sama aktywność wystarczy?
Wydaje się, że odpowiedź nasuwa się tutaj sama – nie! Samo podjęcie aktywności fizycznej, to wielki krok w kierunku poprawy zdrowia, ale krok niewystarczający. Jeśli nie zadbamy o inne aspekty naszego życia, to zmiany zauważymy jedynie na początku. Później zniechęci nas brak progresu, narastające zmęczenie i pojawiające się kłopoty bólowe, czy nawet poważniejsze kontuzje. Dlatego uprawianie sportu i dbanie o zdrowie jest złożonym procesem, w którym zgrać się musi kilka aspektów. Te najważniejsze to:
- dieta – bez odpowiedniego paliwa nie zajedziemy daleko. Właściwe odżywianie jest szalenie istotne na etapie zarówno przygotowania do uprawiania sportu, jak i w fazie regeneracji, kiedy od jakości dostarczanego pożywienia zależy jakość restytucji i przyszły progres.
- sen – czynnik, który w naszym społeczeństwie jest wciąż niedoceniany. Wydajemy wielkie sumy na zabiegi mające poprawić naszą jakość życia, a zapominamy o tym pierwotnym sposobie, który najefektywniej wpływa na nasze samopoczucie i regenerację.
- profilaktyka – ilu z nas wpadło w kłopoty zdrowotne na skutek zaniedbań, których łatwo było uniknąć? Organizm wysyła nam sygnały, które często ignorujemy w efekcie doprowadzając się do mniej lub bardziej poważnych kontuzji. Tymczasem wystarczy odrobina regularności i kilka nawyków, które pozwalają zapobiegać kłopotom. Rolowanie, rozciąganie, joga, morsowanie, masaże czy ćwiczenia mobilizacyjne, to proste środki, dzięki którym możemy uniknąć wielu nieprzyjemności.