nordic walking, jak chodzić, technika
fot. pixabay.com

Nordic Walking stał się w ostatnich latach, nie tylko w naszym kraju, niezwykle popularnym sposobem zaktywizowania osób starszych i mniej aktywnych. Nic w tym dziwnego. Jest to sport, w którym łatwo dostosujemy intensywność do swoich możliwości, nie wymaga specjalnej infrastruktury ani wysoko wyspecjalizowanego, drogiego sprzętu. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na technikę chodu. 

Moda na Nordic Walking przywędrowała do nas z Finlandii. U podstaw tej dyscypliny leżał zamysł, by zagwarantować fińskim biegaczom narciarskim możliwość trenowania przez cały rok. Z czasem zaczęto dostrzegać unikalne właściwości tego sportu i rozpoczęła się jego popularyzacja.

Specyfika

Dlaczego Nordic Walking jest tak chętnie uprawiany i w czym tkwi jego przewaga? Przecież równie dobrze spacerować można bez kijków i myśleniu o prawidłowej technice. Czy nie jest to po prostu kolejny chwyt marketingowy mający na celu mydlenie nam oczu i wyciąganie pieniędzy? Otóż nic bardziej mylnego. Nordic Walking jest dyscypliną, w której zawierają się wszystkie korzyści wynikające z joggingu, czy spacerowania. Jest natomiast pozbawiony ich wad. Posiada też przewagi, których spacerując i biegając nie jesteśmy w stanie osiągnąć.

  • przy właściwej technice chodu odciążone są stawy, mięśnie i kręgosłup,
  • dzięki użyciu kijków zaangażowane są również górne partie ciała, co jest niemożliwe przy klasycznym spacerowaniu,
nordic walking, jak chodzić, technika
fot. pixabay.com

Nordic Walking – dla kogo?

Jest to sport, który nikogo nie wyklucza. Przy pomocy kijów do Nordic Walking możemy przeprowadzić ciężki i wymagający trening o bardzo wysokiej intensywności, co jest znakomitym urozmaiceniem na przykład w treningu biegaczy. Ale z powodzeniem może być elementem treningu w innych dyscyplinach. Dzięki odciążaniu stawów i kręgosłupa jest znakomitym sposobem aktywnego spędzania czasu dla osób starszych, mało aktywnych i z nadwagą. Poprzez angażowanie niemal całego ciała, w krótszym okresie pozwala spalać więcej kalorii, nie obciążając układu mięśniowo – kostnego.

Korzyści z uprawiania tego sportu

Liczne opracowania udowadniają, że Nordic Walking jest nie tylko doskonałą metodą aktywacji osób mało aktywnych, ale również może być stosowany w rehabilitacji osób z problemami sercowymi. Korzyści płynące z uprawiania Nordic Walking to między innymi:

  • poprawa wydolności krążeniowo – oddechowej,
  • odciążenie stawów, mięśni i kości,
  • rozwój zarówno dolnej, jak i górnej partii ciała,
  • nawet o 40% zwiększone spalanie kalorii,
  • motywacja do prowadzenia zdrowego trybu życia,

Kije do Nordic Walking – jak dobrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kijów. Od prostych, aluminiowych kijów za kilkadziesiąt złotych, po zaawansowane, ultralekkie kije z włókna węglowego, za które nierzadko zapłacić musimy już kilkaset złotych. Zasadniczo kije powinny być jednoczęściowe, co zmniejsza drgania podczas chodzenia, a także zapobiega przypadkowemu złożeniu się kija. Spotkać można jednak również kije składane. Czy warto inwestować w kije? Jeśli zamierzamy spacerować często i pokonywać duże dystanse, z lżejszymi kijami będzie to wyraźnie łatwiejsze. Jeśli natomiast spacerujemy sporadycznie i na krótkich trasach, wtedy wydatek rzędu 200 złotych wydaje się być bez sensu.
Kije do Nordic Walking dobieramy do wzrostu. Metodyka jest prosta. Ustawiamy kij pionowo i łapiemy za rękojeść. Kij ma właściwą długość jeśli zgięcie w łokciu wynosi mniej więcej 90 stopni.

Jakie buty?

Czy rozpoczynając przygodę z Nordic Walking musimy uzbroić się w specjalne buty? Czy może wystarczą zwykłe buty do biegania? Zdania są podzielone. Producenci kuszą nas obuwiem dedykowanym tej aktywności, ale przy doborze powinniśmy kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Brać pod uwagę musimy teren po jakim będziemy chodzić i warunki atmosferyczne. Buty przede wszystkim muszą być wygodne, z dobrą wentylacją i przyczepnością. Buty do Nordic Walking niekoniecznie wymagają szczególnych specyfikacji. Decydując się na ich zakup wybierajmy takie, w których aktywność na świeżym powietrzu będzie po prostu komfortowa i nie grozi przeziębieniem.

nordic walking, jak chodzić, technika
fot. pixabay.com

Prawidłowa technika

Wbrew pozorom Nordic Walking, to sport, który wymaga zwracania uwagi na techniczne detale. Trzymając kije poruszamy rękami naturalnie, tak jak przy normalnym chodzie, a kluczowe jest utrzymanie rytmu i odpowiedniej koordynacji. Kije wbijamy mniej więcej w połowie odległości między stopami. Dzięki temu uzyskamy odpowiedni balans w zaangażowaniu górnych i dolnych partii, a poruszanie się będzie ekonomiczne i efektywne. Po odepchnięciu puszczamy chwyt i wykonujemy energiczny wymach.

Pierwsze kroki warto stawiać pod okiem instruktora, który pomoże opanować podstawy i wskaże ewentualne błędy.

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna to tylko jeden z elementów zapewniających zdrowie i sprawność. Towarzyszyć jej powinna również racjonalna i zbilansowana dieta, zdrowe nawyki i odpowiednia regenracja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here