Każdy z nas chce czuć się dobrze, być zdrowy, piękny, sprawny i silny. Żeby to osiągnąć nie potrzeba wcale wiedzy tajemnej. Na początek wystarczy przestrzeganie podstawowych reguł. W tym wypadku na pomoc przychodzi piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Jest ona graficznym zapisem zasad właściwego odżywiania i nawyków, które wpływają na stan naszego organizmu.
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej jest opracowywana i aktualizowana zgodnie z najnowszymi wynikami badań i zaleceniami WHO. Autorem polskiej wersji piramidy jest Instytut Żywności i Żywienia. U podstaw piramidy znajdują się produkty, które spożywać powinniśmy w największych ilościach. Natomiast w wyższych partiach znajdują się te, których spożywać musimy nieco mniej.
Aktywność fizyczna to podstawa
Najnowsza wersja piramidy podkreśla przede wszystkim wagę, jaką w naszym życiu pełni regularnie podejmowana aktywność fizyczna. Nie przez przypadek znalazła się ona na pierwszym miejscu, jako podstawa zdrowego trybu życia. W obecnych czasach wielu z nas cierpi na deficyt aktywności, co prowadzić może do poważnych schorzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, że źródło wielu naszych problemów leżeć może w zbyt małej liczbie aktywnych minut w trakcie dnia. Zmiana tego stanu rzeczy nie wymaga wcale wielkiego poświęcenia. Już zwykły spacer może diametralnie zmienić jakość naszego życia. A jeśli jest to dla nas zbyt nudna forma aktywności, możemy sięgnąć po inne o podobnie niskiej intensywności (nordic walking, rower, pływanie). Zmieńmy czasem samochód na rower, wysiądźmy dwa przystanki przed celem i pójdźmy pieszo, zrezygnujmy z windy na rzecz schodów.
Siła w warzywach i owocach
Drugim szalenie istotnym stopniem w piramidzie są warzywa i owoce, których według zaleceń ekspertów powinniśmy spożywać najwięcej. Według nich nawet 50% całego naszego zapotrzebowania energetycznego powinno pochodzić właśnie z tych produktów. Warzywa i owoce to naturalne źródła witamin i minerałów, które są nam niezbędne do właściwego funkcjonowania. Ponadto są znakomitą alternatywą dla słodyczy, których powinniśmy w naszej diecie unikać.
Pełne ziarno
Jeszcze kilka lat temu uważano, że to właśnie produkty zbożowe powinny stanowić podstawę diety. Dzisiaj straciły one prymat na rzecz wspomnianych wcześniej warzyw i owoców. Niemniej wciąż pozostają niezwykle ważnym elementem naszego jadłospisu. Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje spożywanie przede wszystkim produktów pełnoziarnistych, które są zdecydowanie zdrowsze i posiadają więcej cennych minerałów. Dostarczają do naszego organizmu choćby spore ilości błonnika, który wspomaga pracę jelit. Ponadto z produktów pełnoziarnistych czerpiemy choćby kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, cynk, magnes czy żelazo.
Nabiał
Na trzecim miejscu znajduje się nabiał. Zaleca się spożycie dwóch szklanek mleka, które można zastąpić kefirem, czy jogurtem naturalnym. Oczywiście wszystkie zalecenia dotyczą osób, które nie borykają się z alergiami i przeciwwskazaniami, jak na przykład osoby nie mogące spożywać laktozy.
Mięso, strączki, jaja
Niemal na samym szczycie piramidy znajduje się mięso, co oznacza, że spożywać powinniśmy je w ograniczonych ilościach. Powinniśmy zwłaszcza unikać wysoko przetworzonych produktów mięsnych, natomiast samo mięso czerwone, czy wieprzowe możliwie często zastępować rybami. Z tymi jednak również nie należy przesadzać. Ponadto sięgać należy po nasiona roślin strączkowych, które przez długi czas były mocno niedoceniane, jednak w ostatnim czasie wróciły do łask. Są one bogate w białko i węglowodany, a także dostarczają do naszej diety wielu innych cennych minerałów.
Tłuszcze
Na samym szczycie piramidy wylądowały tłuszcze, które spożywać należy ze szczególną ostrożnością. Oczywiście tłuszcze są niezbędne w naszym życiu, ale ich jakość i ilość w diecie powinna być przez nas kontrolowana. Ważne aby wybierać te pochodzenia roślinnego zamiast tłuszczu zwierzęcego.
Inne zalecenia
Poza proporcjami na naszym talerzu, piramida zawiera szereg zaleceń, które powinny towarzyszyć nam na co dzień. Oto niektóre z nich:
- spożywaj posiłki regularnie,
- pij co najmniej 1,5 l. wody dziennie,
- unikaj słodyczy, zastępuj je owocami, warzywami i orzechami,
- unikaj soli, zastąp ją ziołami,
- ogranicz spożycie alkoholu,
Rozsądek przede wszystkim
Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że zawarte w piramidzie wskazania dotyczą osób zdrowych, bez alergii i przeciwwskazań żywieniowych. W innym przypadku należy bezwzględnie przestrzegać indywidualnych zaleceń.