jogging, bieganie, slow jogging
fot. pixabay.com

Z roku na rok trasy biegowe w naszym kraju zapełniają się coraz bardziej. Wielu z nas w trosce o swoje zdrowie uprawia jogging, bieganie, a nawet slow jogging. Jednak czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, co właściwie te terminy oznaczają?

Rosnąca świadomość dotycząca korzystnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie, a także rozprzestrzeniająca się moda na zdrowy tryb życia powodują, że sięgamy po coraz bardziej różnorodne metody aktywnego spędzania czasu. Jedną z takich aktywności jest zyskujący coraz większą popularność slow jogging. Jednak zanim przejdziemy do opisywania tej metody treningowej, cofnijmy się nieco i odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest jogging oraz czy jogging i bieganie, to na pewno to samo?

jogging, bieganie, slow jogging
fot. pixabay.com

Bieganie a jogging?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pojęcie „jogging” to po prostu funkcjonujący w naszym języku anglicyzm określający bieganie. Otóż nie. Bieganie i jogging, choć podobne, są jednak dwiema różnymi dyscyplinami. Warto zdawać sobie sprawę z tych różnic, aby wybierać aktywność, która jest dla nas odpowiednia, a także by zadbać o odpowiedni sprzęt.

Jogging

Jest to bieg w umiarkowanym bądź niskim tempie. Metoda ta przeznaczona jest dla osób starszych, mniej wysportowanych, wracających po kontuzji, czy po prostu wszystkich tych dla których niewskazany jest trening o wysokiej intensywności. Jogging to trening o sporej objętości, ale nie obciążający tak jak trening biegowy. Przyjęło się, że maksymalne tempo joggingu waha się w przedziale 9 – 10 km/godz. Natomiast z powodzeniem może być realizowany również w znacznie niższym tempie. Dla początkujących jogging może być również świetnym przetarciem i przygotowaniem do treningów biegowych.

Bieganie

Wiąże się z pracą w znacznie wyższych zakresach intensywności. Nierzadko biegacze pracują wręcz na granicy swojej wytrzymałości, mając na celu ciągłą poprawę wyników i poprawianie poszczególnych parametrów. Trening biegowy realizowany jest w tempie przekraczającym 10 km/godz. Może przybierać bardzo różną postać, a każda z nich oddziałuje na inne aspekty motoryczne.

Slow jogging

Jednym z największych orędowników metody slow joggingu jest profesor Hiroaki Tanaka. Opracował on szereg metod treningowych, które przeznaczone były zwłaszcza dla osób starszych. Pomogły one zapobiegać m.in. rozwojowi otyłości i miażdżycy.

Technika slow joggingu

Jak sama nazwa wskazuje, slow jogging polega na bieganiu w tempie znacznie poniżej tempa joggingu. Poruszamy się z prędkością nawet 4-5 km/godz. czyli wolniej niż wielu z nas chodzi, zwracając uwagę na to, że tempo nie powinno przeszkadzać nam w swobodnej rozmowie. Dużą uwagę poświęcamy również na prawidłowe ustawienie stopy podczas biegu. Stawiamy zdecydowanie krótsze kroki i skupiamy się na tym, aby biegać na śródstopiu. Pięta właściwie nie dotyka podłoża. Sylwetka wyprostowana, głowa lekko uniesiona.

Dlaczego warto wybrać slow jogging?

Slow jogging może uprawiać każdy i każdy może czerpać z niego wiele korzyści. Natomiast  dedykowany jest przede wszystkim osobom mało aktywnym, starszym, lub walczącym z otyłością. W przeciwieństwie do treningów biegowych, czy nawet joggingu, nie obciąża tak mocno stawów i mięśni, przy jednoczesnym zachowaniu wielu korzyści z nich płynących. Wolne bieganie to również mniejsze zmęczenie, a co za tym idzie – mniejsza potreningowa bolesność mięśni. Wciąż jednak wpływamy na spalanie kalorii, poprawę sylwetki, spowolnienie starzenia.

Gdzie biegać w stylu slow?

Na terenie naszego kraju działa stowarzyszenie Slow Jogging Polska, pod którego szyldem dziesiątki instruktorów prowadzą szkolenia i treningi dla zainteresowanych tą formą aktywności. Zajęcia odbywają się w całym kraju, a sama metoda zaskakująco szybko zdobyła grono fanów.

jogging, bieganie, slow jogging
fot. pixabay.com

Obuwie do slow joggingu

Co ciekawe, w Japonii dostępne są specjalne buty zaprojektowane przez wynalazcę tej metody. Charakteryzują się one płaską i cienką podeszwą, brakiem dodatkowej amortyzacji i uniesionej pięty. Dzięki temu poruszanie się jest zbliżone do naturalnego poruszania się bez obuwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here