zalety pływania
fot. pixabay.com

Regularnie podejmowana aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Dla osób, które nie przywykły do uprawiania sportu ważne jest by nie rzucać się od razu na głęboką wodę i zacząć od aktywności, która nie nałoży zbyt dużych obciążeń. Może to być spacer, marszobieg czy rower, ale świetnym sposobem aktywacji jest również pływanie.

Pływanie potrafi w doskonały sposób pobudzić nasz organizm, wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocnić mięśnie, a jednocześnie odciążyć stawy i kręgosłup. Dzięki temu świetnie sprawdza się u osób, które wracają po kontuzjach lub w wyniku braku aktywności są bardziej na nie narażone. Aktywność na basenie jest jedną z najmniej kontuzjogennych dyscyplin jakie możemy uprawiać.

zalety pływania
fot. pixabay.com

Jak pływanie naprawia kręgosłup?

Pływanie angażuje większość mięśni w naszym organizmie. Oczywiście dużo zależy od stylu w jakim pływamy, ale charakterystyka wysiłku podejmowanego na basenie powoduje, że wzmacniane są mięśnie posturalne, które często bywają osłabione przez siedzący i nieaktywny tryb życia. To pociąga za sobą konsekwencje w postaci skolioz i innych problemów z kręgosłupem. Często są to konsekwencje bardzo bolesne i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Wzmacniając mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie wyprostowanej sylwetki powodujemy odciążenie kręgosłupa i wpływamy na jego prawidłowe krzywizny. Pływanie zaleca się już na wczesnym etapie życia, przede wszystkim dzieciom, u których stwierdzono pierwsze oznaki nieprawidłowości postawy.

Układ krążenia

Pływanie, podobnie jak długie spacery, nordic walking czy inne formy aktywności charakteryzujące się niską lub umiarkowaną intensywnością, doskonale wpływa na pracę serca i układu krwionośnego. Osoby regularnie pływające są zdecydowanie mniej zagrożone chorobami serca. Rzadziej mają też problemy z ciśnieniem. Pływanie obniża ciśnienie krwi, ale również zwiększa objętość wyrzutową serca, przez co nasz najważniejszy mięsień musi wykonać mniej pracy w celu dostarczenia do krwioobiegu odpowiedniej ilości krwi bogatej w tlen i niezbędne substancje odżywcze.

Układ oddechowy

Pływanie pobudza nasz układ oddechowy i stymuluje go do efektywniejszej pracy. Siedzący tryb życia i niewłaściwa sylwetka powoduje, że mamy „zamkniętą” klatkę piersiową, przez co nasz oddech jest płytki i nie dostarczamy do naszego organizmu odpowiedniej ilości tlenu. „Nakręcenie” układu oddechowego poprawia te parametry, a poprawna praca płuc i przepony jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego naszego ciała. Pływanie pozwala też pracować nad rytmizacją oddechu, a aktywność w wodzie to też okazja do wykonania ćwiczeń oddechowych.

Tkanka tłuszczowa

Długotrwała aktywność fizyczna o charakterze tlenowym, a taką może być pływanie, pozwala na czerpanie energii z tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej. W zależności od intensywności treningu pływackiego, możemy palić nawet 600 kcal na godzinę.

zalety pływania
fot. pixabay.com

Poprawa stanu psychicznego

Pływanie, podobnie jak bieganie i inne dyscypliny sportu, generują wzmożoną produkcję endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Dzięki temu czujemy się zdecydowanie lepiej, relaksujemy się i odprężamy. Ponadto endorfiny uzależniają, a co za tym idzie, chcemy po raz kolejny sięgać po ich zasoby. Pomaga to utrzymać systematyczność i popycha do kolejnych treningów. Osoby uprawiające regularną aktywność cieszą się również lepszym zdrowiem psychicznym. Uprawianie sportu jest jednym z elementów zalecanych w terapii osób borykających się z depresją czy stanami depresyjnymi. Pływanie pozwala się wyciszyć. Zrzucamy z siebie stres i choć na chwilę uwalniamy się od bodźców, które atakują nas z każdej strony. A to w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudne do osiągnięcia i bardzo pożądane.

Mobilność stawów

Ograniczona ruchomość w stawach to zmora dzisiejszych czasów. Nie uprawiając sportu nie jesteśmy zmuszani do wykonywania ruchów o pełnym zakresie. A nawet jeśli sport uprawiamy, często skupiamy się na jednej dyscyplinie, która wymaga pracy w określonych zakresach i nie dbamy o to byte zakresy powiększać. Brak mobilności może pociągać za sobą konsekwencje bólowe czy dysfunkcje w obrębie innych stawów. Np. ograniczona ruchomość w biodrach może odbijać się na kolanach lub na kręgosłupie. Pływanie pozwala na pracę w innych zakresach, bez zbytniego obciążenia, co może doskonale wpłynąć na ruchomość naszych stawów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here