regeneracja
fot. pixabay.com

Regeneracja jest jednym z najważniejszych elementów dobrze zaplanowanego programu treningowego. Jest nieodzowna, jeśli chcemy trenować długo, bez kontuzji i cieszyć się progresem treningowym. Wpływa też na zdolność do podjęcia kolejnego treningu w niedługim odstępie czasu i jest właściwą efektywność.

Wielu z nas jednak uprawiając sport największą uwagę poświęca samej fazie właściwego treningu, zapominając o innych równie ważnych jego elementach. Tymczasem chcąc trenować efektywnie i bezpiecznie, nie możemy zapomnieć o rozgrzewce. Im bardziej złożony trening, tym bardziej złożoną rozgrzewkę musimy przeprowadzić. Musi nas ona przygotować do charakterystyki aktywności podejmowanej podczas treningu. Podnosimy tętno, przyśpieszamy pracę serca, rozkręcamy pracę układu oddechowego. Dzięki temu w naszym organizmie znajduje się więcej nasyconej tlenem krwi. Dobra rozgrzewka podnosi temperaturę mięśni i uelastycznia stawy, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na naciągnięcia, naderwania czy inne poważniejsze urazy. Ponadto dzięki uaktywnieniu układu oddechowego i właściwym dotlenieniu mięśni, zapobiegniemy pojawieniu się kwasu mlekowego już w początkowej fazie treningu, czym opóźnimy efekt zmęczenia mięśni.

regeneracja
fot. pixabay.com

Regeneracja

Po treningu przychodzi czas na regenerację. Jest to złożony proces, niezbędny nie tylko tuż po zakończeniu treningu. Osoby regularnie uprawiające sport, szczególnie te, które uprawiają go intensywnie, muszą pamiętać, że na właściwą regenerację składa się wiele czynników. Oczywiście ćwiczący rekreacyjnie, wyłącznie dla zdrowia i lepszego samopoczucia, nie muszą restrykcyjnie podchodzić do tej kwestii. Wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad, które obniżą zmęczenie potreningowe i lepiej przygotują do kolejnej aktywności. Jednak ci, którym zależy na znaczącym progresie i stawiają sobie wysoko porzeczkę powinni pamiętać, że na efektywność naszego treningu i tempo rozwoju wpływać będzie suma wielu rzeczy, które robimy w trakcie dnia. Sportowiec jest sportowcem przez 24 godziny na dobę i pracuje na swój wynik nie tylko na bieżni, boisku czy siłowni.

Skutki zaniechania regeneracji

Zaniechanie regeneracji prowadzi do narastającego zmęczenia, przeciążenia, a często również znużenia i zaprzestania treningów. Jeśli nie zregenerujemy się należycie, kolejna jednostka treningowa nie będzie sprawiała już takiej przyjemności. Będzie trudna, towarzyszyć jej może ból, pojawiać się może wypalenie i zniechęcenie. Regeneracja jest kluczowa w kontekście redukowania zmęczenia potreningowego i przygotowania do kolejnych treningów. Dlatego do tego jak śpimy, co jemy, jak siedzimy w trakcie dnia czy jak kończymy trening, powinniśmy przykładać dużą uwagę. Jeśli zakończymy trening bez stosownego „wychłodzenia” organizmu sprawimy, że nasze mięśnie będą mocno pospinane, co będzie skutkowało na przykład przedłużoną bolesnością powysiłkową.

regeneracja
fot. pixabay.com

Właściwe odżywianie a regeneracja

Jednym z kluczowych elementów wpływających na regenerację jest właściwa dieta. Posiłek potreningowy może „zaprogramować” naszą regenerację i wpłynąć na to jak będzie ona wyglądała w dalszej fazie doby. Odżywianie jest o tyle istotne, że wpływa również na samą efektywność treningu. Czyli to, co zjemy przed treningiem, będzie warunkowało nasze samopoczucie podczas samej jednostki. Dlatego ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii. Ale energii, która wydatkowana będzie przez możliwie długi czas. Natomiast po treningu konieczne jest uzupełnienie węglowodanów, które wpłyną na nasze zapasy glikogenu. Glikogen mięśniowy to źródło energii, z którego czerpiemy podczas aktywności. Ważna jest też właściwa podaż białka, które wspomoże regenerację mięśni uszkodzonych podczas treningu. Białko jest niezbędne również dla wzrostu beztłuszczowej masy ciała, czyli rozwoju mięśni.

Metody regeneracji

Stretching

Jeśli zakończymy trening stretchingiem szybciej pozbędziemy się potreningowej bolesności i nadmiernego spięcia mięśni.

Sen

Podczas snu organizm regeneruje się najefektywniej. Dobrze przespana noc jest kluczowa do właściwego zregenerowania się.

Krioterapia

Ekspozycja na niskie temperatury jest doskonałym sposobem na poprawienie wielu parametrów organizmu. Przede wszystkim jednak wpłynie na zwalczanie stanów zapalnych po intensywnym treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here