źródła witamin
fot. pixabay.com

Treningi fizyczne nie pozostają bez wpływu na zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Regularne ćwiczenia sprawiają, że w celu zwielokrotnienia pozytywnych efektów aktywności przyjmować musimy zwiększone ilości niektórych z nich. Jakie witaminy i minerały będą nam szczególnie potrzebne? Jakie korzyści możemy dzięki nim możemy zyskać?

Wiele czynników wpływa na fakt, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem wymaganej dawki witamin i minerałów. Przyczyniać się do tego może zwłaszcza dieta redukcyjna, ale nie tylko. Jeszcze trudniejsze jest to w przypadku osób intensywnie i regularnie trenujących. Wzrasta wtedy nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne, ale w naturalny sposób również zapotrzebowanie na wiele mikroelementów. Ich brak może spowodować, że nie osiągniemy optymalnych rezultatów, a trening nie będzie wystarczająco efektywny. Jednak w skrajnych wypadkach może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

źródła witamin
fot. pixabay.com

Witamina E

Pełni rolę ochronną dla naszych komórek. Dzięki temu, że zapobiega utlenianiu kwasów tłuszczowych w nich zawartych chroni komórki przed uszkodzeniem. Jest też niezwykle istotna w kontekście zapobiegania negatywnemu działaniu wolnych rodników. A z tymi często zmagać muszą się sportowcy wykonujący długotrwały i ciężki trening.

Witamina C

Jest bardzo istotna z punktu widzenia sportowców. Wspomaga produkcję tkanki łącznej, a także m.in. adrenaliny, która wytwarzana jest w trakcie treningów. Poprawia wchłanianie żelaza, przez wspomaganie powstawania erytrocytów. Chroni również komórki. Pomaga uniknąć infekcji górnych dróg oddechowych. Badacze twierdzą również, że wspomaga regenerację i zmniejsza potreningową bolesność mięśni.

Witaminy B

Grupa witamin, która odpowiada za wiele ważnych procesów w naszym ciele. Zapotrzebowanie jest wprost proporcjonalne do spożycia kalorii i węglowodanów, zatem osoby trenujące wykazują się znacznie wyższym niż nieaktywne. Witaminy grupy B biorą udział w produkcji energii z jedzenia, produkcji czerwonych krwinek, metabolizmie białek i aminokwasów, produkcji glukozy, niektórych hormonów, czy substancji chemicznych w mózgu.

Kwas foliowy i B12

Biorą udział w procesach, które są intensyfikowane przez trening. Współtworzą czerwone krwinki, biorą udział w produkcji białka czy DNA. Z suplementacji witaminą B12 korzystać powinni przede wszystkim weganie, którzy przez dietę nie zawierającą produktów odzwierzęcych drastycznie zmniejszają jej podaż.

Beta-karoten

Chroni komórki podobnie jak inne antyutleniacze, zapobiegając negatywnemu wpływowi wolnych rodników. Warto przyjmować je razem z witaminą E, dzięki czemu zwiększymy jej pozytywne działanie.

źródła witamin
fot. pixabay.com

Witamina D

Problem z naturalnym dostępem do witaminy D wiąże się z faktem, iż produkujemy ją dzięki ekspozycji na promienie słoneczne. Mieszkając na szerokościach geograficznych, gdzie przez długie okresy w roku nie mamy możliwości wystawienia się na działanie słońca, posiadamy znacząco zwiększone zapotrzebowanie na dodatkową suplementację. Witamina D jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej struktury kości, ale ostatnie badania pokazują również, że znacząco wpływa na funkcjonowanie mięśni, wytrzymałość i wydolność.

Wapń

Minerał, który pełni głównie funkcję budulcową. Uczestniczy w tworzeniu kości i rozwoju mięśni. Wspomaga przewodnictwo nerwowe. Jego suplementację zaleca się przede wszystkim sportsmenkom posiadającym niski poziom estrogenu. Ponadto sam intensywny trening powoduje zwiększenie zapotrzebowania na wapń, przez wzgląd na impuls do rozwoju masy kostnej, który nie może się odbyć bez odpowiedniej ilości tego minerału.

Żelazo

Kolejny minerał, którego zapotrzebowanie u sportowców przewyższa to u osób nieaktywnych. Żelazo tworzy hemoglobinę i mioglobinę. Hemoglobina transportuje tlen z krwią, z kolei mioglobina przenosi tlen do komórek mięśni. Żelazo suplementować powinny kobiety, które niedługo wcześniej były w ciąży, a także sportowcy, którzy spożywają poniżej 2000 kcal dziennie. Niższą podaż żelaza zapewniają sobie również ci, którzy rezygnują z czerwonego mięsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here