Suplementacja i witaminy przed zajściem w ciążę

Okres ciąży to dla organizmu kobiety wyjątkowy czas. W trakcie niej kobieta zmaga się z mnóstwem tak pozytywnych, jak i negatywnych emocji. Ale same odczucia to nie wszystko. Bardzo istotne jest wtedy zaopatrzenie organizmu w witaminy dla kobiet w ciąży, które są potrzebne tak kobiecie jak i samemu dziecku.

Co jest najważniejsze w okresie ciąży?

Suplementacja to tylko jeden z punktów dbania o swój stan zdrowia w okresie ciąży. Kobieta powinna przede wszystkim dbać o aktywność fizyczną, która pozwoli jej utrzymać w miarę wysoki poziom odporności, a także zapewni jej mnóstwo energii. Na drugim miejscu jest dieta, a szczególnie zaopatrzenie organizmu w odpowiednią ilość owoców i warzyw (odpowiednio 3/4 i 1/4). Warto też postawić na pełnoziarniste produkty, jogurty naturalne, a także na ryby, rośliny strączkowe i jaja. Suplementacja jest dopiero na trzecim miejscu, co wcale nie oznacza, że należy ją bagatelizować.

Obowiązkowe składniki suplementacji

Kwas foliowy to substancja, którą mamy powinny obowiązkowo suplementować. Korzystnie wpływa on na rozwój układu nerwowego i krwionośnego. Zaleca się, aby stosować 0.4 mg kwasu na dobę w okresie przed zajściem w ciążę i w dwóch jej pierwszych trymestrach. W trzecim trymestrze i w okresie karmienia piersią zapotrzebowanie na tą substancję znacznie wzrośnie. Oprócz kwasu foliowego warto zaopatrzyć organizm w kwas DHA, którego źródłem są przede wszystkim tłuste ryby i owoce morza. Dawka 250 mg DHA dla kobiet w ciąży waha się w granicach od 250 mg, do aż 600 mg dziennie. Jest ona wystarczająca, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Pozostałe składniki suplementów

Ciąża to czas, w którym warto postawić na suplementację witaminy D. Ilość przyswajanej witaminy powinna być zależna m.in. od pory roku. Zimą i jesienią potrzeba jej znacznie więcej niż w okresie letnim, gdy syntetyzuje się ona na skutek oddziaływania promieni słonecznych na skórę. Witamina D w ciąży pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zalecaną dawkę warto skonsultować z lekarzem, gdyż jej nadmiar również może być szkodliwy. Dodatkowo warto suplementować się żelazem, która dawka dla kobiet ciężarnych i karmiących powinna wynieść 26 – 27 mg dziennie, a także jodem, który wspiera pracę tarczycy (200 μg na dobę), Warto też pamiętać o wzmacniającym kości i zęby magnezie, którego należy przyjmować w ilości od 200 do 1000 mg na dobę.

Zaletą suplementów jest m.in. to, że zapewniają one optymalną dawkę wszystkich witamin, które są niezbędne w okresie m.in. ciąży. Kupując np. MamaDHA Premium+ kobieta ma pewność, że wszystkie najważniejsze witaminy i mikroelementy są dla niej dostępne w jednym, funkcjonalnym opakowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here