jakie suplementy brać
fot. pixabay.com

Suplementy sportowe cieszą się niejednoznaczną opinią. Nie wszyscy patrzą na nie przychylnym okiem, podważając zasadność ich stosowania. Przez lata suplementacja obrosła wieloma mitami, które negatywnie wpływają na świadomość trenujących. Czy suplementy są bezpieczne? Które z nich mogą pomóc poprawić formę?

Złą robotę dla suplemenentów wykonał cały przemysł farmaceutyczny. Ramówka telewizyjna pełna jest bloków reklamowych, w których co rusz przekonuje się nas o niezwykle tanim i szalenie skutecznym suplemencie, który błyskawicznie odmieni nasze życie. Oczywiście większość tym suplementów nie przynosi korzyści lub przynosi bardzo nikłe, ale za to skutecznie drenuje naszą kieszeń i wyciąga z niej pieniądze.

jakie suplementy brać
fot. pixabay.com

W istocie suplementy mogą przynieść nam wiele korzyści, ale muszą być stosowane bardzo rozsądnie. Czasem wszystkie korzyści płynące z suplementacji możemy bardzo łatwo zniweczyć. Na przykład przez przyjmowanie ich w nieodpowiedniej porze, albo w towarzystwie pożywienia, które niweluje działanie suplementu. Zdarza się też, że suplement jest zanieczyszczony niedozwolonymi substancjami, co w przypadku sportowców zakończyć się może nawet długą dyskwalifikacją. Korzystajmy więc z suplementów sprawdzonych i używajmy ich posiadając odpowiednią wiedzę. Najlepiej w porozumieniu ze specjalistami.

Beta-alanina

Zwiększa zdolność organizmu do tolerowania zmęczenia. Wpływa korzystnie na poziom zakwaszenia mięśni, dzięki czemu efekt zmęczenia przychodzi później, a my jesteśmy wstanie przez dłuższy czas utrzymać wysoką intensywnością ćwiczeń. Szczególnie korzystne działanie wykazuje w konkurencjach wymagających wysokiej intensywności do ok. 7 minut lub w takich, w których występują częste sprinty.

Sok z buraków

Dzięki temu, że w soku z buraków obecne są duże ilości azotanów, w organizmie powstaje tlenek azotu. Jest to związek, który doskonale wpływa na układ krążenia poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i regulację ciśnienia krwi. Oznacza to, że stosując sok z buraków wpływamy na zwiększenie obecności tlenu i substancji odżywczych w naszych komórkach, co w sposób znakomity poprawi naszą wydolność. Sok z buraków powinni stosować przede wszystkim sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe, ale istnieją badania mówiące, że pewne korzystne efekty mogą dostrzec również trenujący sporty siłowe.

Wodorowęglany

Mogą mieć korzystny wpływ podczas ćwiczeń o charakterze beztlenowym. Wspomagają usuwanie z organizmu jony wodoru oraz kwas mlekowy, dzięki czemu pomagają tolerować zmęczenie i przyśpieszają regenerację. Ich stosowanie, podobnie jak w przypadku beta-alaniny, zaleca się osobom wykonującym krótki, intensywny wysiłek. Korzystnie oddziałuje również w konkurencjach, w których wykonuje się dużo sprintów. Jednak stosowanie wodorowęglanów wiąże się ze sporym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak nudności, zaburzenia żołądkowo – jelitowe, ból brzucha, biegunka czy wymioty. Może też skutkować zatrzymaniem wody w organizmie.

Kofeina

Obecna jest wielu napojach, które na co dzień stosujemy – kawa, herbata, cola, ale także w czekoladzie i oczywiście w energetykach. Oddziałując na centralny układ nerwowy poprawia koncentrację, ma też wpływ na wydolność. Pomaga trenować dłużej i intensywniej bez wyraźnych oznak zmęczenia. Stosować ją powinniśmy przed samym treningiem, bowiem jej działanie występuje niedługo po zażyciu. Można też brać kofeinę w trakcje długotrwałego wysiłku, kiedy pojawiają się oznaki zmęczenia.

jakie suplementy brać
fot. pixabay.com

Sprzężony kwas linolowy (CLA)

CLA jest nienasyconym kwasem tłuszczowym, który znajduje się mleku, mięsie czy serze. Stosowany jest jako środek wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej. Specjaliści twierdzą, że działa dwutorowo. Po pierwsze, stymuluje enzym wspomagający usuwanie kwasów tłuszczowych z komórek tłuszczowych. Po drugie, hamuje proces transportu tłuszczu do komórek tłuszczowych. Badania pokazują, że CLA jest suplementem skutecznym, który nie tylko wspomaga spalanie tłuszczu, ale jednocześnie pomaga utrzymać lub nawet zwiększyć masę mięśniową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here