Kreatyna dla amatorów siłowni

Wiele osób aktywnie uprawiających sport – w tym także ćwiczących na siłowni – suplementuje kreatynę. Ta substancja ma niezwykle dobroczynny wpływ na rozwój mięśni szkieletowych, które biorą udział w wysiłku fizycznym. Ponieważ kreatyna jest dostępna w wielu wersjach, o odmiennym składzie, działaniu i przeznaczeniu, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w których przedstawimy ich krótką charakterystykę użytkową. 

Kreatyna – najpopularniejsza odżywka sportowców 

Kreatyna jest wybierana przede wszystkim przez osoby uprawiające sport siłowy, a także tych, którzy pragną poprawić wygląd swojej sylwetki oraz zwiększyć wybrane partie mięśni. Kreatyna to dokładnie kwas beta metyloguanidynooctowy. Zdecydowaną zaletą kreatyny jest jej całkowicie naturalny charakter – jest ona wytwarzana przez ludzki organizm. W skład keratyny wchodzą trzy aminokwasy, składające się na białka mięśniowe. Są to arginina, glicyna oraz metionina. 

Działanie kreatyna polega na wsparciu syntezy białek. Przyspiesza wzrost tkanki mięśniowej – która zyskuje na masie, sile i wytrzymałości. Najlepsze efekty daje regularne stosowanie kreatyny przez dłuższy okres. Jednorazowe przyjęcie nie przynosi zazwyczaj żadnych zauważalnych rezultatów. Ponadto keratyna odbudowuje ATP, czyli podstawową substancję w ludzkim organizmie odpowiedzialną za przechowywanie oraz transport energii ku komórkom mięśniowym. Ma ona olbrzymie znaczenie w trakcie wysiłku fizycznego. 

Rodzaje kreatyny dostępnej w sklepach 

Najpopularniejsza kreatyna to monohydrat kreatyny, często nazywana po prostu monohydratem. Odznacza się wysoką skutecznością działania oraz stosunkowo niską ceną. Jest to rozwiązanie dedykowane dla większości amatorów wysiłku fizycznego oraz osób początkujących. Prosta struktura chemiczna monohydratu również stanowi jego atut – jest to suplement bezpieczny, który dokładnie i szybko nasyci Twoje mięśnie. 

Jabłczan kreatyny to suplement zawierający zamiast cząsteczek wody (w połączeniu z cząsteczkami keratyny) cząsteczki kwasu jabłkowego. Dzięki temu  kreatyna ta szybciej się rozpuści oraz wykazuje wyższą stabilność chemiczną. Innymi słowy, jest lepiej przyswajalna i bardziej efektywna. Jej działanie jest stosunkowo podobne do zwykłej kreatyny, jednak gwarantuje lepszą gęstość tkanki mięśniowej. 

Cytrynian kreatyny zawiera cząsteczki kwasu cytrynowego, który bierze udział w procesach metabolicznych. Poprawia się w ten sposób wchłanianie kreatywny oraz jej udział w przetwarzaniu i wchłanianiu energii. Podobnie jak jabłczan kreatyny, gwarantuje wzrost masy mięśniowej pozbawionej tłuszczu. 

Stack kreatynowy to mieszanka kilku typów kreatyny. Osoby wybierające ten typ suplementu pragną uzyskać maksymalnie zadowalające efekty. Warto jednak dokładnie upewnić się przed zakupem, jakie typy kreatyny zostały użyte w danej mieszance oraz jakie są proporcje pomiędzy nimi. Dobrej jakości stack potrafi zintensyfikować uzyskiwane efekty, jeszcze bardziej niż przy stosowaniu jednej grupy kreatyny. 

Chelat magnezowy to formuła scalająca cząsteczki kreatyny z cząsteczkami magnezu. Dzięki ich obecności preparat jest lepiej przyswajany przez organizm. Oba składniki działają synergicznie, poprawiając swoje wchłanianie oraz pomagając uzyskać jeszcze bardziej zadowalające efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here