żele energetyczne
fot. pixabay.com

Podczas bardzo intensywnego treningu, meczu czy w czasie zawodów potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii. Nie zawsze wystarczy wypicie wody albo napoju izotonicznego. Czasem musimy sięgnąć po dawkę dodatkowych węglowodanów i innym mikroelementów, które umożliwią dalsze utrzymanie intensywności na oczekiwanym poziomie. 

Przygotowując się do wysiłku fizycznego zaplanować musimy nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale również odżywianie. Jednym z elementów diety sportowej jest odżywianie w trakcie treningów. O tym, jak jest ono ważne niech świadczy fakt, że popularne wśród triathlonistów powiedzenie mówi, że triathlon to nie trzy, ale cztery dyscypliny. Obok biegania, pływania i jazdy na rowerze zwracają uwagę również na odżywianie.

Przy długich treningach o wysokiej intensywności zazwyczaj nie jesteśmy w stanie samymi posiłkami przedtreningowymi zapewnić sobie takiej dawki energii, która będzie wystarczała na cały czas trwania treningu. Co prawda, jedząc przed treningiem posiłek z produktami o niskim indeksie glikemicznym jesteśmy w stanie wydłużyć czas uwalniania energii, ale w trakcie samego treningu lub pod jego koniec przychodzi moment, w którym potrzebujemy dodatkowej mocy.

żele energetyczne
fot. pixabay.com

Czym są żele energetyczne

Mogą mieć różną konsystencję, ale zazwyczaj są w postaci nieco rozwodnionego żelu zamkniętego w saszetkach. Składają się z cukrów prostych, które są trawione szybciej niż złożone i błyskawicznie trafiają do krwioobiegu, dzięki czemu szybciej zapewniają zastrzyk energii. W skład mogą wchodzić fruktoza i glukoza, ale często zawierają również maltodekstrynę, pochodzącą ze skrobi kukurydzianej. Czasem w żelach energetycznych znajdować się mogą również witaminy i mikroelementy, które tracimy pocąc się. W trakcie intensywnego wysiłku, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych możemy tracić spore ilości potasu i sodu, które uzupełnić można wraz z węglowodanami w postaci żelu. Niektóre z nich zawierają również kofeinę, która daje nam dodatkową energię i pobudza układ nerwowy.

Czy żele energetyczne działają?

Żele energetyczne to wysokokaloryczne źródło energii. Wydatek kalorii z jakim mamy do czynienia w trakcie treningu jest czasami tak wysoki, że w celu ich uzupełnienia do wartości pozwalającej kontynuować trening o określonej, wysokiej intensywności musielibyśmy spożyć sporych rozmiarów posiłek. Tymczasem saszetka żelu daje nam spory zastrzyk kalorii, przy niewielkiej ilości pożywienia, jednocześnie zapewniając szybkiej uwolnienie energii. Przyjmowanie 30 – 60 g węglowodanów na godzinę pozwala zwiększyć wytrzymałość i zmniejszyć odczuwanie zmęczenia. Jedno z badań pokazało, że piłkarze, którzy oprócz wody spożywali żele energetyczne zarówno przed i w trakcie treningu interwałowego o wysokiej intensywności wykazywali wytrzymałość aż o 45% wyższą, niż ci, którzy przyjęli placebo.

żele energetyczne
fot. pixabay.com

Jak stosować?

Przede wszystkim należy przetestować naszą reakcję na konkretny rodzaj żelu. Nie zawsze nasze żołądki reagują dobrze na tego typu pożywienie. Tym bardziej, że różnią się one smakiem, składem i konsystencją. Podczas bardzo intensywnego treningu czy ważnych zawodów nie warto ryzykować i eksperymentować z niepróbowanymi dotychczas żelami. Może się to skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami żołądkowo – jelitowymi. Nie jest to coś, czego życzylibyśmy sobie podczas istotnego startu. Saszetki z żelami możemy łatwo transportować w plecakach, kieszonkach i kamizelkach biegowych. Nie zabierają dużo miejsca, łatwo się je otwiera i spożywa w trakcie biegu. Ważne jest jednak, żeby popijać je sporą ilością wody, co pozwoli na uzyskanie optymalnego dla naszego żołądka roztworu. Optymalnym wydaje się spożycie pół saszetki żelu co pół godziny.

Nie zapominaj o wodzie

Żele nie są zamiennikiem wody. Wręcz przeciwnie. Każdej dawce żelu powinno towarzyszyć obfite popicie wodą. Zaleca się, aby saszetka żelu, czyli ok 25 g węglowodanów, popita była ok. 350 ml wody. Oczywiście jednorazowe przyjęcie takiej dawki może być trudne, dlatego poleca się rozłożenie tych dawek na pół, w półgodzinnych odstępach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNapoje sportowe
Następny artykułKreatyna – jak działa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here