zalety jazdy na rowerze
fot. pixabay.com

W ostatnich latach branża rowerowa przeżywa prawdziwy rozkwit. Każdej wiosny ze sklepów sportowych rowery znikają w błyskawicznym tempie. Polacy coraz częściej przesiadają się na rowery nie tylko w czasie wolnym, ale również w drodze do pracy czy szkoły. 

Pozytywny wpływ rowerów dla naszego otoczenia jest bezdyskusyjny. Większa liczba rowerzystów oznacza zmniejszenie natężenia w ruchu drogowym. Oznacza też mniejszy ścisk w środkach komunikacji miejskiej. To w sposób bezpośredni przekłada się na zmniejszone zanieczyszczenie powietrza. Jednak rowery to nie tylko korzyść dla środowiska, ale przede wszystkim dla ich użytkowników. Abstrahując od zysków materialnych, czyli oszczędności na paliwie i biletach, zyskują coś znacznie istotniejszego – zdrowie.

infrastruktura rowerowa w naszym kraju rozwija się coraz prężniej. Powstają nowe ścieżki rowerowe, a w projektach ulic rowerzyści są uwzględniani coraz częściej. W większych miastach za niewielkie pieniądze można wypożyczyć rower miejski, jeśli nie ma się swojego własnego, i odstawić go do stacji rozmieszczonych w wielu łatwo dostępnych punktach. Oczywiście nie możemy jeszcze mówić o sytuacji takiej jak choćby w Holandii, gdzie znacznie więcej obywateli porusza się na rowerze, a doskonale przygotowanych ścieżek jest tak dużo, że można rowerem przejechać właściwie cały kraj wzdłuż i wszerz. Ale tam jazda na rowerze jest głęboko zakorzeniona w kulturze. U nas jeszcze sporo wody w Wiśle musi upłynąć, aby poruszanie się na rowerze było tak proste. Zmienić się musi nie tylko stan infrastruktury, ale również mentalność części zmotoryzowanych uczestników ruchu. Niemniej jesteśmy na dobrej drodze.

zalety jazdy na rowerze
fot. pixabay.com

Korzyści z jazdy na rowerze

Rower jest jedną z podstawowych aktywności jakie zaleca się osobom, które powinny zwiększyć swój poziom aktywności. Oczywiście nie oznacza to, że osoby o wysokim stopniu aktywności nie będą czerpać korzyści z jazdy na rowerze. Wręcz przeciwnie. Na rowerze można przeprowadzić niezwykle forsowny trening. Poza tym jazda na nim przynosi ogrom przyjemności i jest doskonałym sposobem na przełamanie rutyny treningowej. No dobrze, ale jakie korzyści można czerpać jeżdżąc na dwóch kołach?

Poprawa pracy serca

Bezdyskusyjnie umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa na poprawę krążenia, obniża ciśnienie krwi i pozwala walczyć ze złym cholesterolem. Długotrwała aktywność w postaci jazdy na rowerze znacząco obniża ryzyko zachorowanie na choroby układu krążenia. Zmniejsza się też ryzyko zawału.

Układ oddechowy

Jazda na rowerze w sposób zauważalny poprawia wydolność płuc. Już po kilku wymagających wycieczkach rowerowych będziemy mogli zauważyć, że męczymy się znacznie później. Nie łapiemy już tak łatwo zadyszki wchodząc po schodach, a pościg za autobusem nie będzie misją z cyklu niemożliwych. Poprawia się też dotlenienie krwi, więc czujemy się bardzie rześcy, skoncentrowani, gotowi do działania.

zalety jazdy na rowerze
fot. pixabay.com

Siła mięśni

Rower jest narzędziem, które zwłaszcza we wczesnej fazie rozwoju organizmu może znakomicie wpłynąć na kształtowanie równowagi i koordynacji. Pomoże również w rozwijaniu mięśni, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. U osób dorosłych i starszych wzmocni siłę nóg.

Psychika

Długotrwała jazda na rowerze może dawać podobny efekt w kontekście stanu psychicznego, jak bieganie czy pływanie. Może być katalizatorem do produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu będziemy w stanie redukować poziom stresu, relaksować się i odpoczywać po trudach dnia codziennego. Jednak jazda na rowerze może pozwolić nam również doskonale wejść w dzień. Jeśli w drodze do pracy zamiast samochodu czy autobusu wybierzemy rower, będziemy pobudzeni, rozpromienieni i gotowi do pracy bez potrzeby wypijania kolejnego kubka kawy. Zwłaszcza jeśli za oknem panuje słoneczna wiosna czy lato. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności jest zalecana osobom, które borykają się z problemami natury psychologicznej. Mogą to być stany depresyjne, czy wręcz depresje lub zaburzenia nastroju. Nie jest to oczywiście cudowne lekarstwo, ale może okazać się bardzo pożytecznym elementem terapii.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here