Wiatrówka

Wiele osób marzy o hobbystycznym strzelaniu do celu. Prawdziwa broń jest jednak droga i wymaga posiadania pozwolenia, dlatego mało osób jest gotowych przejść przez całą, długą drogę, która pozwala na jej posiadanie. Alternatywą dla hobbystów może być jednak wiatrówka. Poznajmy ją zatem nieco bliżej.

Czym dokładnie jest wiatrówka?

Wiatrówka to replika broni o zasilaniu pneumatycznym, mająca do 17 J mocy, która nie wymaga w Polsce posiadania zezwolenia na broń ani rejestracji. Jedyne, co jest potrzebne, aby ją kupić, to ukończone 18 lat. Jest przy tym całkowicie legalna i można z niej strzelać hobbystycznie, oczywiście przy zachowaniu należytych zasad bezpieczeństwa.

Różne rodzaje wiatrówek ze względu na długość

Wiatrówki dzielą się na różne rodzaje. W pierwszej kolejności możemy wyróżnić wiatrówki krótkie (pistolety) i długie (strzelby, karabinki). W zależności od tego, jaki model wybierzemy, możemy liczyć na zupełnie inne efekty strzelania, w tym inną moc i zasięg wiatrówki. Dlatego też, jeśli najbardziej zależy nam na naprawdę krótkich zasięgach i bardzo lekkich strzałach, dobrym pomysłem jest wybranie pistoletu. Z kolei po długą broń lepiej sięgnąć, gdy chcemy oddawać dłuższe i mocniejsze strzały (choć nadal w granicy do 17 J).

Różne rodzaje wiatrówek ze względu na napęd

Inny podział wiatrówek wynika z tego, w jaki sposób został wykonany ich napęd. Do wyboru są tu cztery podstawowe rodzaje napędu:

  1. Sprężynowy, w którym naciąg specjalnej sprężyny (np. poprzez łamanie broni) powoduje przesunięcie tłoka. Naciśnięcie spustu zwalnia sprężynę, a tłok jest gwałtownie przesuwany, co powoduje wypchnięcie śrutu. Takie działanie jest jednak powolne i powoduje duży odrzut, który może zmniejszać celność. Zaletą jest jednak niski koszt eksploatacji.
  2. Na kapsuły CO2 – napęd gazowy polega na załadowaniu specjalnego pojemnika ze sprężonym CO2, którego część jest uwalniana po naciśnięciu spustu, co powoduje wyrzut śrutu. W tym przypadku istnieje możliwość strzelania szybko, seriami, co daje wielu osobom prawdziwą przyjemność (w przeciwieństwie do napędu sprężynowego, gdzie nie było to możliwe). Odrzut takiej wiatrówki jest przy tym bardzo mały, a celność wysoka. Niestety kapsuła wystarcza zazwyczaj na około 50 strzałów, więc koszt eksploatacji jest dość duży.
  3. PCA, czyli napęd na pompkę, który polega na sprężaniu powietrza przed strzałem za pomocą ruchów specjalnej dźwigni znajdującej się pod lufą. Wiatrówki te są lekkie, mają mały odrzut, a jednocześnie niski koszt eksploatacji, dlatego są chętnie wybierane przez wielu amatorów strzelectwa sportowego. Również w tym przypadku wymagają użycia pompki przed każdym strzałem, więc są dość wolne.
  4. PCP, czyli najbardziej zaawansowany napęd w postaci sprężonego powietrza magazynowego w zbiorniku pod lufą. Duże magazynki sprawiają, że można z nich oddać wiele strzałów bez konieczności ponownego jego ładowania. Są bardzo celne, mają dużą prędkość wylotową i są pozbawione odrzutu. Doskonałe parametry pracy sprawiają, że są chętnie wybierane przez osoby, które lubią brać udział w zawodach sportowych w strzelectwie z wiatrówek.

Czy warto kupić wiatrówkę?

Jeśli należysz do osób, które chciałyby rozwijać się w zakresie sportowego strzelectwa do celów – oczywiście! Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby ćwiczyć celność, opanowanie i oko. Pozwala także na zapoznanie się z nowym rodzajem aktywności sportowej i uczestniczeniem w ciekawych zawodach, co daje możliwość poznania nowych osób i miejsc. To także okazja do świetnej zabawy, która może być nawet wstępem do rozwinięcia jej w poważniejszą pasję, jaką będzie strzelectwo sportowe z prawdziwej broni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here