odżywki białkowe

Każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest aktywny fizycznie, czy nie, musi zdrowo się odżywiać, aby zachować pełną sprawność ciała i jasność umysłu. Jednak aby rzeczywiście było to możliwe, należy zwrócić baczną uwagę na to, jak poszczególne makroelementy wpływają na nasze zdrowie. Dziś zajmijmy się więc białkiem.

Białko w życiu człowieka

Białko odgrywa jedną z najważniejszych ról w organizmie człowieka. Jest materiałem budulcowym, który odpowiada za prawidłowe powstawanie naszych tkanek. I choć wiele osób uważa, że białko buduje przede wszystkim mięśnie naszego ciała, prawda jest taka, że wpływa ono na każdy jego element. Białka są niezbędne do funkcjonowania mózgu, budują enzymy odpowiadające za metabolizm i dosłownie każdą tkankę.

Jak więc widać, białko jest potrzebne każdemu z nas. Dlatego też powinno być wprowadzone do naszej diety na zrównoważonym poziomie, zarówno w formie białek zwierzęcych, jak i roślinnych. Tylko wówczas może spełniać odpowiednio swoją rolę.

Białko podczas rozbudowy mięśni

Najbardziej znaną rolą białka, o której zazwyczaj słyszymy, jest budowa mięśni. Ta jego rola została szczególnie nagłośniona przez osoby aktywne sportowo, które przykładają dużą wagę do szybkiej regeneracji i wzrostu masy oraz siły mięśniowej. Z tego właśnie względu to one w pierwszej kolejności sięgają po odżywki białkowe.

Jak jednak wygląda regeneracja mięśni? Aby mówić o tym procesie, warto przez chwilę zatrzymać się przy samych ćwiczeniach, które powodują powstawanie mikrourazów w tkankach. Ich pojawienie się sprawia, że w mięśniach powstają maleńkie ogniska zapalne, które mobilizują organizm do spontanicznej regeneracji. Właśnie w wyniku naprawy tych małych uszkodzeń mięśnie zostają wzmocnione i rozbudowane, a co za tym idzie, wzrasta kondycja, siła i wytrzymałość całego organizmu.

Jaka w tym rola białka? To ono dostarcza cennych aminokwasów, które są niezbędne w procesie odbudowy mięśni. Dlatego też im więcej białka w diecie sportowców, tym potencjalnie lepsza i szybsza regeneracja. To z kolei sprawia, że wydolność ich organizmów zostaje zwiększona.

Białko pochodzące z diety? Nie tylko!

Najbardziej naturalnym i oczywistym sposobem dostarczania białka do organizmu jest bez wątpienia zbilansowana dieta. Każdy z nas może bez problemu sięgnąć po białko zwierzęce, kiedy zdecyduje się na przykład na zjedzenie porcji mięsa. Z kolei białko roślinne możemy dostarczyć do organizmu, spożywając między innymi rośliny strączkowe.

Niestety osoby, które są bardzo aktywne, często pomimo zbilansowanej diety nie są w stanie dostarczyć do organizmu wystarczającej ilości białka, aby regeneracja przebiegała prawidłowo. Właśnie dlatego idealnym dodatkiem do ich diety może być spożywana po treningu odżywka białkowa. Dostarcza ona zbilansowanej porcji aminokwasów, usprawniające procesy regeneracji i poprawiając stan zdrowia organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here