Czym powinna charakteryzować się odzież żeglarska

Odzież żeglarska dla pań i panów to specyficzny rodzaj odzieży dedykowanej sportom wodnym. Ze względu na specyficzne warunki, z którymi spotykamy się na pokładzie jachtu, odzież taka musi znosić wiele niesprzyjających oddziaływań. Zobaczmy zatem, czym powinna się charakteryzować.

Odporna na działanie wiatru

Na pokładzie jachtu bardzo często może pojawić się dokuczliwy wiatr. Nie zmienia to tego, że nawet podczas jego większych porywów musimy zazwyczaj radzić sobie z prowadzeniem statku, jego obsługą i po prostu przebywaniem na pokładzie. Nic więc dziwnego, że odzież dedykowana sportom wodnym powinna dobrze chronić od wiatru.

W tym celu musi być wykonana z materiału, który nie przepuszcza podmuchów. Powinien być mocny i na tyle gruby, by dobrze chronił przed przenikliwym wichrem. Co więcej, cała odzież powinna być wyposażona w szczelne zamki i możliwość zapięcia aż po samą szyję. To sprawi, że niezależnie od sytuacji zawsze będziemy mogli ochronić całe ciało przed podmuchami.

Odporna na działanie wody

Drugim z niesprzyjających warunków na jachcie może być deszcz. On również nie zwalnia nas z obowiązku pełnienia naszych obowiązków, więc nierzadko osoby kierujące statkiem będą musiały pracować w ulewie. Z tego powodu odzież dedykowana na jacht powinna być odporna na działanie wody: zarówno deszczu, jak i morskiej bryzy, która może czasami sięgnąć na pokładzie.

Wysoka odporność na działanie wody jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów oraz membran, które chronią przed jej przenikaniem w głąb odzienia. W dziale sklepu szopeneria.pl – odzież żeglarska znajdziesz wiele takich kurtek, które pozwolą ci się dobrze chronić przed największą ulewą. Dzięki głębokim kapturom z pewnością zabezpieczą cię całego przed nieprzyjazną pogodą.

Ciepła, ale przewiewna

W zależności od tego, kiedy wybierzemy się na jacht i na jaką pogodę trafimy, może być gorąco lub chłodno. Do tego dochodzą już wspomniane inne warunki atmosferyczne, takie jak ulewy czy porywisty wiatr. Z tego powodu odzież na jacht powinna chronić nas również przed temperaturami, nie tylko aurą. Musi być na tyle ciepła, aby wieczorem czy podczas jesiennego rejsu ciało nie zmarzło. Jednocześnie nie może powodować przegrzania i powinna być oddychająca, aby nadmiar ciepła nie gromadził się pod ubraniem tylko wydostawał na zewnątrz. Pomoże to w prawidłowej termoregulacji i zapewni zdrowie niezależnie od tego, jak długi jest rejs i jakie warunki podczas niego będą panować.

Funkcjonalna

Odzież żeglarska musi pomagać nam w pokonywaniu trasy na pokładzie łodzi. Dlatego oprócz wyżej wymienionych zalet powinna być także funkcjonalna. Warto postawić na ubranie z zapinanymi kieszeniami, które pomogą w przechowywaniu najważniejszych rzeczy stale przy sobie. Dobrze będzie wykorzystać też taką, która posiada zapinane mankiety, wysoki kołnierz czy wygodne ściągacze, które zapewnią jeszcze lepszą ochronę przed niesprzyjającą pogodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here