Padel

Chcesz włączyć do swojego życia więcej aktywności fizycznej? Szukasz dyscypliny, która Cię zainteresuje i jednocześnie okaże się łatwa do opanowania? Być może właśnie dla Ciebie odpowiedni będzie padel – sport rakietowy, który łączy w sobie cechy tenisa ziemnego i squasha. Dowiedz się więcej o tej dyscyplinie i przekonaj się, dlaczego warto spróbować swoich sił w padlu.

Padel – sport dla każdego

Padel-tenis, czyli popularny padel, sport łączący w sobie elementy tenisa ziemnego i squasha. Rozgrywka toczy się pomiędzy zespołami deblistów, którzy rywalizują na korcie o wymiarach 10×20 metrów, otoczonym ścianami. Ściany biorą udział w grze – po odbiciu się od ściany piłka nadal może być przebita przez siatkę na stronę przeciwnej pary. Dzięki temu wymiany są bardzo widowiskowe i dynamiczne.

Singliści także mogą grać w padel – gra w tym trybie jest jednak mniej popularna i wymaga budowy mniejszego kortu, którego wymiary wynoszą 6×20 metrów.

Padel jest sportem łatwiejszym technicznie niż tenis, ponadto znacznie mniej obciąża organizm. Stąd też jego popularność, bowiem z powodzeniem mogą w nim próbować swoich sił osoby w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Dlatego też padel sprawdza się znakomicie jako sport rekreacyjny.

Historia padla

Zalążki padla zrodziły się w 1969 roku z pomysłowości i inicjatywy Enrique Corcuera, który podjął próbę dostosowania kortów do squasha do specyfiki swojego domu. Powstałe w ten sposób korty do padla  i nowy sposób gry zyskały sobie przychylność jego przyjaciół, którzy zaczęli rozwijać i popularyzować tę dyscyplinę. W 1974 roku powstał pierwszy klub z kortami do padla, a po kolejnych 25 latach padel-tenis stał się popularny w całej Hiszpanii, w której powstało ponad 500 klubów padla. Sport ten równocześnie zaczął rozwijać się także w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Historia padla nabrała jeszcze większego tempa po roku 2010, kiedy to sport ten zaczął stawać się popularny również w innych krajach Europy. Korty do padla w Polsce także zaczęły pojawiać się w kolejnych latach.

W roku 2013 zaczęto rozgrywać World Padel Series, czyli największe i najbardziej prestiżowe mistrzostwa padla na całym świecie.

Jak grać w padel?

Nikt nie powinien mieć większych problemów z tym, jak grać w padel. Wystarczy wyposażyć się w sportowe buty z antypoślizgową podeszwą i wygodny strój. W większości klubów możesz wypożyczyć rakietę i piłki. Punktacja i zasady gry w padel są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Zasadnicze różnice są dwie:

  • po pierwsze, możliwość gry po odbiciu się piłki od ściany;
  • po drugie, serwis od dołu, wykonywany poniżej linii pasa.

Rozwój infrastruktury do padla w Polsce

Ze względu na rosnącą popularność tej dyscypliny w Polsce korty do padla powstają w coraz większej liczbie miejscowości na terenie całego kraju. Dokonanie inwestycji w niezbędną infrastrukturę jest stosunkowo łatwe, bowiem wymaga jedynie nawiązania współpracy z organizacją Padel Team Polska, która w Polsce i innych krajach stawia korty do padla o najwyższych światowych standardach. Dokonać inwestycji mogą m.in. przedsiębiorcy, samorządy czy zarządcy klubów sportowych.

Korty do padla – czy warto w nie zainwestować? Jak najbardziej! Pierwszym powodem jest rosnąca popularność tego sportu, a drugim większa opłacalność inwestycji w korty do padla niż w korty do tenisa ziemnego. Szczegóły poznasz w polecanym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here