jak schudnąć
fot. pixabay.com

Redukcja wagi nie musi koniecznie oznaczać wywrócenie naszego jadłospisu do góry nogami. Czasem wystarczy wprowadzić do niego kilka drobnych modyfikacji, które zsumowane dadzą efekt synergii i pomogą osiągnąć świetne wyniki bez drakońskiego cięcia kalorii i radykalnej zmiany diety.

Wiele osób chciałoby wpłynąć na stan swojej wagi, ale nie wyobraża sobie życia bez ulubionej potrawy. Część z nich wie też, że nie będzie w stanie utrzymać wymaganej systematyczności. Są też tacy, którym wydaje się, że zredukować poziom tkanki tłuszczowej można wyłącznie za pomocą radykalnej diety. Tymczasem siła małych zmian powoduje, że można osiągnąć znakomite efekty, a jednocześnie zachować radość z jedzenia.

Otyłość jest obecnie jednym z najczęstszych powodów zapadania na choroby układu krążenia i cukrzycę. Szacuje się, że nawet 80% cukrzyków ma problemy z wagą. Trudno nie dostrzegać tutaj zależności. Redukując spożywane kalorie i masę ciała wpływamy na stan naszego zdrowia. Tego faktu nie da się podważyć. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania jest odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej. Oczywiście poza stosowaniem racjonalnej diety warto regularnie uprawiać aktywność fizyczną, co spotęguje jej efekty i wpłynie pozytywnie na wiele aspektów naszego życia.

jak schudnąć
fot. pixabay.com

10 rad, które pomogą schudnąć

1. Redukcja tłuszczów

Powinniśmy ograniczyć spożycie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i uwodornione. Wybierzmy chude mięso, zmniejszmy ilość oleju używanego do potraw. Ograniczmy też masło, jedzenie typu fast food, produkty smażone czy puddingi.

2. Pamiętaj o śniadaniu

Śniadanie jest niezwykle ważnym posiłkiem. Pożywne śniadanie pozwala lepiej zacząć dzień i sprawia, że jesteśmy pobudzeni. Wpływa też na poziom objadania się w dalszej części doby. Badania pokazują, że ludzie nie jedzący śniadań często przejadają się w późniejszej części dnia, co wpływa na gromadzenie zbędnych kilogramów.

3. Drugie śniadanie

Samodzielne przygotowanie drugiego śniadania pozwoli na lepszą kontrolę ogólnej kaloryczności potraw w trakcie całego dnia.

4. Rozpocznij obiad od sałatki, zupy lub owoców

Rozpoczęcie obiadu od wymienionych produktów pozwoli szybciej zaspokoić apetyt i sprawić, że całościowa kaloryczność obiadu znacząco spadnie.

5. Rób zakupy z listą

Jeśli pójdziemy na zakupy nieprzygotowani, a co gorsza głodni, na pewno w naszym koszyku znajdzie się więcej produktów niż realnie potrzebujemy. Zabierzmy więc do sklepu listę zakupów i idźmy tam z pełnym żołądkiem. To sprawi, że spadnie ryzyko kupowania rzeczy zbędnych. Zaoszczędzimy pieniądze i kalorie.

6. Planuj pory posiłków

Zwróć uwagę na to co i kiedy jesz. Nie zjadaj zbyt wielu węglowodanów przed snem. Ogranicz makarony i ziemniaki na rzecz warzyw czy nabiału. Jedz produkty mniej kaloryczne, ale nie oznacza to, że musisz jeść mniej. Jedz mądrzej.

7. Warzywa

Warzywa znakomicie zapewniają sytość, przy jednocześnie niskiej kaloryczności. Można zjeść ich duże ilości i nie martwić się o nadwyżkę kaloryczną.

8. Skoncentruj się na jedzeniu

Nie zjadaj posiłków w biegu. Niech pora jedzenia będzie czasem przeznaczonym tylko na to. Skup się na tym co jesz i nie jedz zbyt szybko. Dzięki temu mózg otrzyma sygnał o sytości w odpowiednim czasie, a ty nie zdążysz się przejeść.

jak schudnąć
fot. pixabay.com

9. Jedz owoce

Wybieraj całe owoce, a nie soki. W trakcie dnia zjedz 400 – 500 g warzyw i owoców. Niech ok. 25% tej wartości stanowią owoce. Podziel spożywanie owoców na porcje i sięgaj po nie 2 – 3 razy w trakcie dnia. Zabieraj je do pracy.

10. Alkohol

Kalorie z alkoholu to zmora osób borykających się z redukcją wagi. Energia, która z niego pochodzi nie może być magazynowana w organizmie lecz musi być natychmiast spalona. Kalorie pochodzące z alkoholu mają więc pierwszeństwo nad innymi, które spożywamy równolegle. Te z kolei mogą być bardzo szybko odkładane w postaci tkanki tłuszczowej. Lampka wina może działać pozytywnie w walce z wolnymi rodnikami, ale już butelka wina do zastrzyk 500 kcal. Zatem osoby otyłe powinny mocno zastanowić się nad sięganiem po alkohol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here