trening w domu
fot. pixabay.com

Trening w domu jest dobrą alternatywą dla tych, którzy nie chcą wystawiać się na ryzyko związane z trenowaniem w trudnych warunkach atmosferycznych. Sporą niedogodnością, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, jest też zapewne kiepski stan powietrza. 

Niezależnie od zasobności naszego portfela, jesteśmy w stanie wyposażyć nasze mieszkanie tak, by z powodzeniem móc zrealizować całkiem ciekawą jednostkę treningową. Oczywiście potrzeba do tego chęci i pomysłów, ale wiele koncepcji mamy podanych jak na tacy w przeróżnych poradnikach czy na kanałach na YouTube. Nie pozostaje nic innego, jak czerpać z nich garściami, udać się do najbliższego sklepu sportowego i pracować w domowym zaciszu nad formą.

Sprzęt do ćwiczeń w domu

Możliwości mamy naprawdę wiele. Oczywiście, im większe środki będziemy chcieli zainwestować, tym lepszy sprzęt będziemy mogli kupić. Jednak nie zawsze więcej oznacza lepiej. Szczególnie w kontekście dbania o zdrowie. Mniejszymi środkami możemy osiągnąć równie dobre rezultaty, a często nawet lepsze. Liczy się motywacja i systematyczność. Przemyślmy dobrze ten wydatek. W przypadku, gdy okaże się, że mamy słomiany zapał, kupno drogiego rowerka, bieżni czy trenażera będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

trening w domu
fot. pixabay.com

Hantle do ćwiczeń

Jeden z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń. Pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, przede wszystkim wzmacniając ramiona, barki czy plecy. Dostępne są zarówno hantle kilkuset gramowe, jak i takie ważące kilkadziesiąt kilogramów.

Ketle

Wyglądem przypominające czajnik obciążniki świetnie sprawdzają się między innymi w ćwiczeniach wzmacniających mięśnie grzbietu, pośladki i barki. Przydadzą się również to progresji w przysiadach i wykrokach. Podobnie jak w przypadku hantli, tak i ketle charakteryzuje duża rozpiętość wagowa.

Maty do ćwiczeń

Nieodzowna rzecz dla każdego ćwiczącego. Daje komfort ćwiczeń i pozwala uniknąć nieprzyjemnych otarć i stłuczeń. Różnią się materiałem i techniką wykonania. Droższe maty są zazwyczaj nieco bardziej miękkie, lepiej chłoną wilgoć, nie ślizgają się na podłodze, ani my nie ślizgamy się na nich. Po zwinięciu lub złożeniu zajmują niewiele miejsca i można je bez trudu przechowywać.

Taśmy i gumy oporowe do ćwiczeń

Dobrze zaplanowany trening z gumami może przynieść znakomite rezultaty, a właściwie dobrane ćwiczenia pozwolą rozwinąć niemal każdą partię ciała. Gumy różnią się między sobą rozmiarami i twardością, tudzież rozciągliwością. Im twardsze, tym mniej rozciągliwe i tym większej siły musimy użyć by wykonywać powtórzenia. Małe gumy dobrze sprawdzą się w ćwiczeniach na mięśnie nóg i pośladki. Za pomocą dużych gum i taśm możemy przeprowadzić trening ogólnorozwojowy.

Bieżnie treningowe do domu

Bieżnie domowe charakteryzują się inną konstrukcją niż bieżnie spotykane w klubach. Są mniejsze, lżejsze i można je dość łatwo poskładać. Na bieżni możemy zrealizować wiele form treningowych. Trening ciągły, interwały, czy bieg pod górkę. Dzięki możliwości regulacji nachylenia bieżni możemy stworzyć warunki jak podczas biegu pod górę.

Rowerki treningowe

Istnieją różne rodzaje rowerów treningowych. Mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Różnią się między innymi technologią ustawiania oporu. Mechaniczne są najprostsze i najmniej skomplikowane w obsłudze. Elektromagnetyczne pozwalają przeprowadzić zaawansowane treningi o zmiennej intensywności. Rowerki różnią się też pozycją. Najczęściej występują tak zwane problem rowerki pionowe, które wymuszają wyprostowaną sylwetkę. Jeśli ćwiczący ma z wytrzymaniem przez dłuższy czas z wyprostowanymi plecami, może wybrać rower pionowy, który ma siodełko z oparciem. Dla chcących realizować intensywny trening poleca się rowerek spinningowy, na którym przyjmujemy sylwetkę jak na rowerze szosowym.

trening w domu
fot. pixabay.com

Orbitrek

Sprzęt, który przypadnie do gustu zwłaszcza kobietom. Podczas ćwiczeń na orbitreku angażujemy zarówno nogi, jak i ramiona. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować nie tylko nad dolnymi, ale również górnym partiami ciała. Doskonale wpływa na modelowanie nóg i pośladków. Wzmacnia też ramiona, barki, mięśnie grzbietu i klatki piersiowej. Pozwala rozwijać zarówno wydolność, jak i siłę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here