jak wyliczyć kalorie
fot. pixabay.com

Obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego jest kluczowe w kontekście pracy nad swoją sylwetką. Jeśli chcemy przybrać na masie, musimy doprowadzić do dodatniego bilansu energetycznego. Odchudzanie natomiast wymaga bilansu ujemnego. Czyli większego wydatku energetycznego, niż dostarczany z pożywienia. Analogicznie, utrzymanie swojej wagi wymaga równowagi energetycznej. 

Łatwo więc się domyślić, że bez poznania swojego wyjściowego zapotrzebowania kalorycznego nie będziemy w stanie określić ile spożytych kalorii pozwoli nam zredukować wagę. A co ważniejsze, na jaką redukcję możemy sobie pozwolić aby robić to bezpiecznie i maksymalnie efektywnie.

jak wyliczyć kalorie
fot. pixabay.com

Jakie czynniki bierzemy pod uwagę?

Przede wszystkim bierzemy pod uwagę charakterystykę danej osoby, czyli jej wiek i wagę, dzięki czemu wyliczymy tempo metabolizmu spoczynkowego. Ważna jest też codzienna aktywność. Zarówno ta ogólna, czyli charakterystyka pracy i liczba kroków jakie wykonujemy każdego dnia, jak i ta treningowa. Od niej w dużej mierze zależy całkowite zapotrzebowanie energetyczne w trakcie dnia.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie?

Załóżmy, że mamy do czynienia z 30 latkiem, który waży 70 kg i biega 5 godzin w tygodniu w tempie 3,8 min/km, a na co dzień prowadzi bardzo aktywny tryb życia.

 1. Obliczamy RMR – tempo metabolizmu spoczynkowego
  RMR = (70 x 15,3) + 679 = 1766,1 kcal
  Odwołać się tutaj musimy do przelicznika który wygląda następująco:

  • Mężczyźni
   • 10 – 18 lat – (waga ciała x 17,5) + 651
   • 18 – 30 lat – (waga ciała x 15,3) + 679
   • 31 – 60 lat – (waga ciała x 11,6) + 879
  • Kobiety
   • 10 – 18 lat – (waga ciała x 12,2) + 746
   • 18 – 30 lat – (waga ciała x 14,7) + 496
   • 31 – 60 lat – (waga ciała x 8,7) + 829
 2. Obliczamy codzienny wydatek energetyczny
  • RMR x 1,4 – jeśli prowadzimy siedzący, nieaktywny tryb życia,
  • RMR x 1,7 – jeśli jesteśmy umiarkowanie aktywni, ale regularnie dużo spacerujemy, lub wykonujemy inną aktywność o niskiej, bądź umiarkowanej intensywności,
  • RMR x 2,0 – jeśli codziennie jesteśmy bardzo aktywni,W tym przypadku korzystamy z przelicznika dla wysokiej aktywności, a więc: 1766 x 2 = 3532 kcal
 3. Obliczamy wydatek energetyczny podczas treningów
  Załóżmy, że godzina biegania w szybkim tempie to około 1100 kcal. Przy pięciu treningach w tygodniu daje nam to wartość 5500 kcal. Zatem po podzieleniu przez 7 okaże się, że dziennie do bilansu energetycznego dorzucić musimy kolejne 785 kcal.
 4. Podsumowanie
  Z powyższych wyliczeń wynika, że chcąc utrzymać masę ciała przy tak intensywnym trybie życia potrzebujemy spożywać aż 4317 kcal.
 5. Redukcja kalorii
  Bezpieczna redukcja, czyli taka, która pozwoli zachować efektywne tempo odchudzania bez narażania zdrowia na szwank, to mniejsze spożycie kalorii o około 15%.
  4317 x 0,85 = 3669 kcal
  Zatem całkowite dobowe zapotrzebowanie kaloryczne to 3669 kcal

Ile węglowodanów?

Węglowodany przy tak intensywnym treningu będą niezwykle istotne choćby z punktu widzenia uzupełnienia zasobów glikogenu w mięśniach. W takim wypadku zaleca się spożycie między 7 a 10 g/kg masy ciała. Załóżmy, że spożywamy 9 g, więc przy 80 kg wagi będzie to 720 g węglowodanów. Zakładając, że redukujemy kaloryczność o 15%, śmiało z naszej diety możemy obciąć ok 50 – 100 g węglowodanów. Więc spożycie w okolicach 650 g dziennie powinno wystarczyć.

jak wyliczyć kalorie
fot. pixabay.com

Ile białka?

Białko, szczególnie w diecie redukcyjnej, pozwoli nam ochronić przed spalaniem naszą beztłuszczową masę ciała, co jest czynnikiem bardzo pożądanym. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z intensywnym treningiem. Śmiało możemy zwiększyć podaż białka do około 1,6 – 2 g/kg masy ciała. Przy założeniu, że spożywamy 1,8 g/kg potrzebujemy dziennie 144 g białka w diecie. Białko poza odbudową i nadbudową tkanki mięśniowej pełni również fukncję regulatora łaknienia, ponieważ głód najefektywniej można zaspokoić właśnie białkiem.

Ile tłuszczów?

Tłuszcz w diecie nie powinien przekraczać 25% całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Ilość tłuszczów w diecie jest wypadkową bilansu, który pozostanie po wyliczeniu zapotrzebowania na węglowodany i białka. Ze spożywaniem tłuszczów należy bardzo uważać, ponieważ łatwo jest się nimi przejeść i zaburzyć równowagę kaloryczną w diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here