skutki braku aktywności
fot. pixabay.com

Aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem zdrowego trybu życia. Wiele zaburzeń zdrowotnych, z którymi dzisiaj często się spotykamy wynika ze złych nawyków żywieniowych i braku wystarczającej ilości ruchu. Jakie zagrożenia niesie za sobą brak ruchu?

Postęp technologiczny spowodował, że generalnie spada średnia czasu poświęcanego na spontaniczną i niezaplanowaną aktywność fizyczną. Jeśli nie trenujemy, nie chodzimy na spacer, czy nie uczestniczymy w zajęciach, liczba aktywnych godzin w trakcie dnia jest zatrważająco niska. Aktywność fizyczna jest środkiem, który pozwala znacząco zminimalizować zagrożenie wieloma chorobami, a także wpływa niezwykle korzystnie na nasz stan psychiczny. Natomiast jej brak, połączony z niewłaściwym odżywianiem i niehigienicznym trybem życia sprowadza na nas liczne zagrożenia.

Otyłość

Ponad 60% Polaków ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Otyłość jest przyczyną wielu chorób, między innymi cukrzycy, która dzisiaj jest już właściwie chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że nawet 80% chorych na cukrzycę boryka się z otyłością. Pomijając choroby, które mogą spowalniać przemianę materii i utrzymanie prawidłowej wagi ciała, główną przyczyną otyłości jest po prostu dodatni bilans kaloryczny. Czyli spożywanie większej liczby kalorii, niż wynikałoby to z zapotrzebowania. Zwiększyć zapotrzebowanie kaloryczne możemy poprzez podejmowanie aktywności fizycznej.

skutki braku aktywności
fot. pixabay.com

Choroby układu krążenia

Brak aktywności powoduje, że zmniejsza się objętość wyrzutowa serca, a co za tym idzie, serce musi wykonać znacznie więcej pracy, aby dostarczyć do naszego krwioobiegu taką samą ilość krwi. Osoby nieaktywne częściej mają problemy z nadciśnieniem, cholesterolem i są bardziej zagrożone chorobą wieńcową.

Niższa wydolność płuc

Kolejnym naturalnym następstwem zbyt niskiej aktywności fizycznej jest obniżenie adaptacji układu oddechowego do wysiłku. W sposób znaczący zmniejsza się wentylacja płuc. Ponadto osoby nieaktywne nie zawsze oddychają we właściwy sposób! Tak, oddychanie to również sztuka, której siedzący tryb życia nie sprzyja. Rodzi to wiele niekorzystnych dla naszego organizmu następstw. Zmniejsza się również ilość tlenu jaką organizm jest w stanie pobrać i wykorzystać podczas wysiłku. Powoduje to zdecydowanie szybsze zmęczenie.

Pogorszony stan psychiczny

Podczas wysiłku fizycznego do naszego krwioobiegu uwalniane są endorfiny, potocznie nazywane hormonami szczęścia. Badania pokazują, że aktywność fizyczna w sposób znakomity oddziałuje na nasz stan psychofizyczny, a osoby aktywne rzadziej borykają się z problemami natury psychicznej. Uprawianie sportu jest zalecane w przypadku stanów depresyjnych. Oczywiście kłamstwem byłoby stwierdzenie, że sport leczy depresję, ale sport jako jeden z elementów terapii może stanowić bardzo cenny dodatek. Osoba aktywna fizycznie to też osoba, która lepiej czuje się w swoim ciele, wygląda atrakcyjniej, a co za tym idzie, jest też często bardziej pewna siebie.

Przewlekłe zmęczenie

To czynnik, który jest niejako wypadkową wszystkich wspomnianych wcześniej efektów braku aktywności. Złe dotlenienie i ukrwienie organizmu, osłabienie psychiczne i fizyczne, a także schorzenia, które mogą być efektem nieaktywnego trybu życia, powodują przewlekłe zmęczenie, z którym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Często towarzyszą mu problemy ze snem, co z kolei powoduje brak zdolności właściwej regeneracji organizmu, a więc koło się zamyka. Jesteśmy zmęczeni, bo prowadzimy nieaktywny i niehigieniczny tryb życia i nie możemy się dobrze zregenerować, a nie możemy się zregenerować, bo prowadzimy nieaktywny i niehigieniczny tryb życia.

skutki braku aktywności
fot. pixabay.com

Aby w znaczny sposób podnieść jakość swojego życia nie potrzeba wiele. Według WHO wystarczy już 150 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności tygodniowo, a pierwsze efekty możemy zobaczyć bardzo szybko. Wystarczy wziąć kije do nordic walking, albo po prostu iść na spacer. Nie musimy od razu biegać, ani uprawiać innego sportu, a jeśli aktywność fizyczną połączymy z właściwymi nawykami żywieniowymi, efekt będzie zwielokrotniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here