oddychanie przez nos
fot. pixabay.com

Rozwój cywilizacyjny nie zawsze oznacza wyłącznie pozytywne zmiany.  Sposób w jaki dzisiaj żyjemy często oznacza zaburzenia nawet najbardziej elementarnych funkcji naszego organizmu. Dlatego powinniśmy zwiększać naszą świadomość i sięgać po środki, które pozwolą zapobiegać niekorzystnym zmianom.

Obecny tryb życia przeciętnego człowieka w rozwiniętym cywilizacyjnie kraju powoduje, że występują zaburzenia w nawet najprostszych elementach życia. Wielu z nas ma kłopoty z właściwym odżywianiem, a otyłość i wiążące się z nią choroby są dzisiaj prawdziwą plagą, z którą próbujemy sobie poradzić, choć nie do końca nam to wychodzi. Siedzący tryb życia prowadzi do zaburzeń w postawie ciała. A to w sposób bezpośredni przekłada się na liczne urazy i dysfunkcje w stawach. Coraz więcej osób ma problem z właściwym snem, co skutkuje przewlekłym przemęczeniem i niezdolnością do regeneracji. Jednak jest czynność, która wydaje się tak podstawowa, że trudno wyobrazić sobie fakt, iż niewielki procent z nas wykonuje ją właściwość.

oddychanie przez nos
fot. pixabay.com

Oddychanie

Tak, oddech towarzyszy nam przez całe życie. Jest czymś tak naturalnym, że wydawałoby się niemożliwe, by sprawiał nam tak wiele problemów. Jednak brak aktywności, zła postawa i siedzący tryb życia, a także nieświadomość swojego oddechu powodują, że większość z nas robi to po prostu źle.

Skutki niewłaściwego oddychania

Być może niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale zaburzenia wzorca oddechowego może prowadzić do licznych komplikacji w funkcjonowaniu naszego organizmu. To nie tylko niedostateczne dotlenienie organizmu wynikające z płytkiego oddechu, ale także liczne zaburzenia aparatu ruchu i pracy narządów wewnętrznych. Właściwy oddech wpływa na pracę mięśni posturalnych, przepony i mobliność barków. Zapewnia również elastyczność mięśni i powięzi. Bezpośrednio wpływa też na stan naszego kręgosłupa i żeber, który powinny wykonywać płynne ruchy wraz z rytmem oddechowym. Płytki oddech, połączony z ruchem barków często zaburza ruchomość żeber w dodatku powoduje nadmierne spięcie mięśni obręczy barkowej i szyi, co z kolei może skutkować nawet migrenami. Prawidłowy oddech wymusza też prawidłowe ułożenie i pracę przepony. Ta z kolei wpływa na pracę narządów wewnętrznych. Ruchy przepony wspomagają między innymi trawienie.

Jak prawidłowo oddychać

Prawidłowy oddech to kwestia indywidualna. Istnieją pewne wzorce, do których powinniśmy próbować się zbliżać, ale specyfika budowy naszego ciała często wpływa na pewne zmienne w tym kontekście. Istnieją trzy tory oddechowe:

  • piersiowy – aktywna jest głównie klatka piersiowa, zwłaszcza jej górna część, a także barki i łopatki,
  • brzuszny – górna część klatki pozostaje nieaktywna, mocno pracuje brzuch i przepona,
  • całościowy – najpierw rozszerza się klatka piersiowa, a następnie pracę wykonuje brzuch i przepona,

Przepona spełnia bardzo ważną funkcję w procesie wzmacniania mięśni posturalnych, które stabilizują również kręgosłup, a zatem wpływają bezpośrednio na utrzymanie właściwej postawy ciała. Jest to swego rodzaju zamknięte koło. Nieprawidłowa postawa wpływa na zaburzenie oddechu i pracy przepony, a zła praca przepony i zaburzenia oddechu pogłębiają kłopoty z prawidłową postawą.

zmęczenie trening
fot,. pixabay.com

Oddychaj przez nos

Nasze ciało jest zaprogramowane do oddychania przez nos. Ten sposób oddychania powoduje właściwe napięcia mięśni w obrębie twarzoczaszki. Oddychanie przez usta może prowadzić do pewnych dysfunkcji w tym aspekcie. Oddychając przez nos filtrujemy powietrze z bakterii, które mogą powodować infekcje, a wdychane powietrze jest ogrzewane i nawilżone. Ponadto wdychamy tlenek azotu, który wspomaga pracę układu krwionośnego, a także wpływa na potencję. Badania pokazują też, że oddychanie przez nos w trakcie treningu znacząco wpływa na naszą wytrzymałość. Oznacza to, że pozwala trenować przez dłuższy czas i z większą intensywnością. W kontekście transportowania tlenu istotna jest obecność pewnej ilości dwutlenku węgla. Oddychanie ustami powoduje usunięcie dużej jego części, przez co tlen nie jest dostarczany do komórek tak efektywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here