Prostnica i kątnica stomatologiczna

Współczesna stomatologia to nowoczesne metody leczenia oraz wysokiej klasy sprzęt medyczny, dzięki którym praca w gabinecie jest prostsza niż jeszcze dekadę temu. Podstawowe narzędzia, które używane są podczas zabiegów dentystycznych to m.in. prostnica i kątnica stomatologiczna. Poniżej omawiamy, do czego służą i kiedy są wykorzystywane.

Prostnica stomatologiczna

Prostnica to jedna z końcówek, która znajduje się w konsoli stomatologicznej. Składa się z rękojeści oraz miejsca na wiertło. Pracuje na mniejszych obrotach niż kątnice stomatologiczne, ale pozwala precyzyjnie opracować ząb nawet w trudno dostępnym miejscu. Jej prędkość rozpoczyna się od 500 obrotów na minutę. Maksymalnie wykonywać może aż 25 tysięcy obrotów na minutę.

Niektóre modele prostnicy wyposażone są dodatkowo w punkt świetlny, który ułatwia wykonanie zabiegu w jamie ustnej. Nowoczesne prostnice są ciche, a ich silnik nie wibruje. To podnosi komfort pracy lekarza, ale także zapewnia więcej spokoju pacjentowi, który może czuć strach przed zabiegami w gabinecie.

Prostnica stomatologiczna wykorzystywana jest w czasie leczenia próchnicy do oczyszczania komory zęba. Poza tym stomatolodzy używają jej również w ortodoncji i protetyce, gdzie służy do przygotowania aparatu lub protezy dla pacjenta.

Kątnica stomatologiczna

To podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Każda kątnica może osiągać prędkość od 150 do 250 tysięcy obrotów na minutę. Do każdej konsoli podłączone są kątnice stomatologiczne oznaczone trzema kolorami:

  • zielonym kolorem oznacza się kątnice służące do polerowania zębów po wykonaniu wypełnienia, w których prędkość wiertła może zwalniać w zależności od potrzeb,
  • czerwony pasek na kątnicy oznacza wiertarki o największej mocy, które mogą przyspieszać i pracować na wysokich obrotach,
  • niebieski kolor mają zwykłe kątnice, których zadaniem jest pozbyć się próchnicy i wygładzić powierzchnię zęba.

W zależności od potrzeb, stomatolog używa w kątnicy wierteł diamentowych, stalowych lub wykonanych z węglika spiekanego. Prócz tego, że kątnica używana jest w czasie standardowych zabiegów, takich jak borowanie i endodoncja, przydaje się także w implantologii. Z kątnicy wolnoobrotowej korzystają również higienistki podczas zabiegu czyszczenia zębów.

Dzięki nowoczesnym narzędziom praca stomatologa jest o wiele prostsza i jednocześnie komfortowa dla pacjenta. Za rozwojem nauki bez wątpienia idzie rozwój technologii, dzięki któremu nawet zęby w złym stanie udaje się uratować od ekstrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here