zegarek do biegania
fot. pixabay.com

Jeszcze kilka lat temu zegarek do biegania był luksusem, na który stać było niewielu. Dzisiaj na każdym kroku można spotkać biegacza, na którego nadgarstku widnieje sportowy zegarek. Producenci oferują swoim klientom bardzo zróżnicowaną ofertę – od prostych gadżetów mierzących podstawowe parametry, po zegarki specjalistyczne posiadające GPS i analizujące ogrom danych.

Podstawowe modele można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Za wysokiej klasy zegarki trzeba już zapłacić kilka ładnych tysięcy. Jednak nie jest to wydatek tylko na zegarek do treningów bowiem te są naprawdę eleganckie i estetycznie wykonane. Nie ma więc przeszkód aby mogły służyć na co dzień. Zresztą wielu ich posiadaczy tak właśnie z nich korzysta, monitorując swoją aktywność przez cały dzień.

zegarek do biegania
fot. pixabay.com

Modele podstawowe

Najtańsze modele mają oczywiście bardzo ograniczone możliwości. Zazwyczaj mierzą wyłącznie czas, ale te nieco droższe posiadają też krokomierze i pozwalają na mierzenie tętna. Jest to dobry wybór dla osób, które poszukują dodatkowej motywacji do treningów lub po prostu podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Niektóre zegarki przypominają co kilka godzin o tym, że należy się ruszyć i wykonać choćby proste ćwiczenie. Często można zauważyć również, że do aktywności motywuje realizacja założonej liczby kroków. Każdy sposób jest dobry, aby wprowadzić do swojego życia korzystne nawyki.

Modele średniozaawansowane

Przeznaczone są dla regularnie trenujących i wymagających nieco bardziej szczegółowych informacji na temat swojego treningu. Modele te mieszczą się w przedziale cenowym mniej więcej pomiędzy 600 a 1400 złotych. Poza mierzeniem podstawowych parametrów, takich jak czas, kroki czy tętno, posiadają też wbudowany GPS, dzięki któremu możemy dokładnie kontrolować dystans i zobaczyć przebytą trasę. Pozwalają też sprawdzić wysokość n.p.m. na jakiej się znajdujemy. Inną ciekawą opcją, jaką możemy znaleźć w niektórych modelach jest dostosowywanie treningu do obecnych możliwości regeneracyjnych organizmu. Zegarki mogą służyć do monitorowania wielu aktywności. Bieganie, rower czy pływanie, to tylko niektóre z nich. Ponadto posiadają funkcje przydatne w życiu codziennym, takie jak choćby płatności zbliżeniowe.

zegarek do biegania
fot. pixabay.com

Modele profesjonalne

Bardzo dobry zegarek sportowy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Za najlepsze zegarki od lat uchodzą te z serii Fenix należącej do marki Garmin. Za flagowce tej marki zapłacić trzeba niekiedy ponad 3 tysiące złotych. Są to zegarki niezwykle zaawansowane o bardzo szerokim zastosowaniu. Mierzą nie tylko dystans, tętno, tempo i czas trwania treningu. Ich funkcje pozwalają na znacznie kompletniejsze wspomaganie treningu. Dzięki nowoczesnej technologii są w stanie ocenić stopień absorbcji tlenu. Nawigacja ocenia nachylenie terenu i pomaga dostosować tempo biegu, ponadto możemy wprowadzić długość dystansu jaki chcemy pokonać, a otrzymamy propozycje tras z początkiem i końcem w tym samym miejscu. Zegarek posiada funkcję, dzięki której w czasie rzeczywistym podaje informacje o nadchodzących wzniesieniach, różnicy wysokości i długości na jakiej występuje. Z innych bardzo przydatnych funkcji, posiada system monitoringu naszej aktywności i regeneracji, co pozwala ocenić stopień zmęczenia i dostosować do niego intensywność treningu.

Dzisiejsze zegarki, zwłaszcza te bardziej zaawansowane, to już element, bez którego wielu sportowców nie wyobraża sobie treningów, a nawet codzienności, bo przecież zegarki te swobodnie nosić można na co dzień. Są wykonane bardzo estetycznie i doskonale się prezentują. Przede wszystkim jednak jest to znakomite wsparcie treningu, zarówno na początek, jak i dla bardziej zaawansowanych. Niezależnie czy uprawiamy bieganie, pływanie, nordic walking czy sporty siłowe, zegarek monitorujący aktywność może pomóc nam trenować bardziej efektywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here