jak grać w tenisa
fot. pixabay.com

W ostatnim czasie tenis przeżywa w naszym kraju renesans. Po Agnieszce Radwańskiej, która odnosiła niemałe sukcesy, nastała Iga Świątek, która osiągnęła największy sukces w historii polskiego tenisa. Coraz lepsze wyniki osiągamy w również w męskim tenisie. To wszystko przekłada się na zwiększone zainteresowanie dyscypliną.

W tenisa grają ludzie w każdym wieku. Wielu rodziców zdecydowało się wysłać swoje pociechy do akademii tenisowych. W tenisa gra duża grupa młodzieży i dorosłych, ale na kortach można spotkać też wielu ludzi w znacznie starszym wieku. Jeszcze kilka lat temu ta dyscyplina uchodziła za drogi kaprys bogatych ludzi. Rzeczywiście, wynajęcie kortu i instruktora było niemałym wydatkiem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Natomiast dzisiaj, wraz z rozwojem infrastruktury i większą dostępnością kortów gra w tenisa nie jest już luksusem dostępnym tylko dla wybranych.

jak grać w tenisa
fot. pixabay.com

Tenis trudny technicznie

Biorąc pod uwagę techniczne skomplikowanie tenisa nieodzowne jest, przynajmniej na pierwszym etapie, należy skorzystać z pomocy instruktora. Dyscyplina ta wymaga bardzo dobrej koordynacji pracy rąk i nóg, właściwego chwytu i techniki uderzenia. Skoordynowanie tych wszystkich czynników i złożenie ich w jedną całość na pewno przysporzyć może nie lada trudności. Jednak już po kilku godzinach odbijania poziom zdecydowanie wzrasta i można zacząć cieszyć się grą w tenisa.

Szybkość i zwrotność

Tenis oferuje nam rozwój wielu parametrów motorycznych. Przede wszystkim poprawiamy szybkość reakcji i szybkość lokomocyjną. Ale rozwojowi podlega również zwrotność bowiem gra w tenisa wymusza szybkie i częste zmiany kierunku biegu i reagowanie na zagrania przeciwnika. W związku z tym poprawia się również zdolność antycypowania, czyli przewidywania ruchów oponenta. Wraz z wzrostem doświadczenia na korcie poprawie ulega też orientacja w przestrzeni. Szybciej jesteśmy w stanie określić gdzie i w jakim położeniu się znajdujemy.

Wszechstronny rozwój

Gra na korcie gwarantuje nam bardzo ogólny rozwój. Kształtujemy siłę i wytrzymałość. Rozwijamy mięsnie nóg. Mięśnie stabilizujące sylwetkę, gdyż tylko odpowiednio wyćwiczony gorset mięśniowy pozwoli nam w pełni kontrolować ułożenie naszego ciała względem piłki i panować nad rakietą. Jedynym mankamentem tenisa, na który należy zwrócić uwagę, jest jednostronny rozwój ciała. A więc zdecydowanie mocniej rozwija się ta strona, po której trzymamy rakietę. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach dodatkowych, które pozwolą tę dysproporcję wyrównać.

Poprawa pracy układu krążenia i oddechowego

Trenujący wykazują zdecydowaną poprawę parametrów wysiłkowych, takich jak wydolność układu oddechowego i układu krążenia. Poprawia się praca płuc i absorbcja tlenu. Usprawnia się czynność serca. Obniża ciśnienie i zwiększa objętość wyrzutowa serca, a więc nie musi ono wykonywać tak częstych skurczów by dostarczyć odpowiednią ilość krwi do krwioobiegu.

jak grać w tenisa
fot. pixabay.com

Spalanie tkanki tłuszczowej

Tenis jest sportem o dość wysokiej intensywności. Oczywiście zależy to w dużej mierze od poziomu graczy, którzy spotkali się po obu stronach siatki. W przypadku wysokiej sprawności obu z nich, mecze tenisa mogą być naprawdę intensywnym doznaniem. Długotrwały wysiłek o takiej intensywności w połączeniu z interwałową charakterystyką tego sportu powoduje, że jest on świetnym sposobem na spalanie tłuszczu. Mecze tenisa trwają zazwyczaj sporo ponad godzinę i pozwalają spalić wiele kalorii.

Poprawa stanu psychicznego

Każda aktywność fizyczna poprawia samopoczucie fizyczne. Nie inaczej jest z tenisem. Endorfiny, które się wydzielają podczas gry powodują, że czujemy się szczęśliwsi i uzależniamy się od wysiłku fizycznego. Nie do przecenienia jest też czynnik socjalizujący. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, które nie zawsze mają okazję spędzić czas w towarzystwie innych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Gra w tenisa jest wtedy świetnym pretekstem do wyjścia z domu i spędzenia czasu z innymi ludźmi.

Wzmocnienie mięśni i kości

Rozwój siły mięśni to oczywista korzyść płynąca z gry w tenisa, ale nie każdy zdaje siebie sprawę z tego, że tenis wzmacnia również kości. Tak, gra w tenisa wiąże się z częstym i długotrwałym bieganiem, co w sposób znakomity wpływa na gęstość kości. Zatem osoby trenujące tenis są mniej narażone na złamania, a także odsuwają ryzyko osteoporozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here