Udział w pierwszych zawodach często wiąże się z pewnym stresem. Jak wszystko, co robimy po raz pierwszy. Nie zawsze wiemy czego oczekiwać i poruszamy się po omacku. Postaramy się przeprowadzić krok po kroku od zapisu, po udział w biegu.
Każdego roku w całej Polsce organizowane są setki różnorodnych zawodów biegowych. Każdy biegacz, niezależnie od stopnia zaawansowania, znajdzie coś dla siebie. Biegi rozgrywane są na dystansach od kilku po kilkaset kilometrów. Zarówno płaskie, jak i górzyste. Udział w zawodach biorą osoby właściwie w każdym wieku. Dzieci, młodzież, dorośli czy osoby starsze. W jaki sposób znaleźć bieg dostosowany do naszych możliwości?
Wybór biegu
W Internecie znajdziemy portale z kalendarzami biegowymi, gdzie zamieszczona jest większość biegów organizowanych w naszym kraju. Możemy filtrować wyniki wyszukiwania pod kątem miejsca organizowania biegu, dystansu, charakterystyki trasy, etc. Często w kalendarzu znajduje się odnośnik do zapisów na bieg.
Jak zapisać się do biegu?
Oczywiście najwygodniejszą metodą są zapisy online. Wchodzimy na stronę organizatora i wypełniamy formularz startowy. Podajemy dane osobowe, które pozwolą nas zidentyfikować. Otrzymujemy również deklarację, która będzie potwierdzała, że jesteśmy w dobrym zdrowiu. Zazwyczaj również musimy wnieść opłatę startową. Sam zapis na bieg nie jest równoznaczny z udziałem. Jeśli nie zdążymy z opłatą startową w wymaganym terminie, najczęściej oznacza to wykreślenie z listy uczestników.
Pakiety startowe
Kolejnym krokiem, już przed samym biegiem, będzie odbiór pakietów startowych. Zazwyczaj odbieramy je w biurze zawodów, w dzień kiedy się odbywają lub dzień wcześniej. Jeśli jest to możliwe, warto odebrać pakiet dzień przed zawodami. Unikniemy wtedy kolejek w dzień zawodów i zyskujemy więcej czasu na przygotowanie do samego biegu. Ty bardziej, jeśli bieg startuje wcześnie rano. Pakiety startowe zawierają zwykle numer startowy i czytnik czasu. W zależności od technologii, czytniki mogą być przy numerach startowych lub osobno i trzeba je przytwierdzić, np. do buta. Poza tym w pakiecie często znaleźć możemy jakiś gadżet związany z biegiem (np. koszulkę), albo przekąskę.
Pomiar czasu
Czas mierzy się zazwyczaj za pomocą systemu RFID. Kiedy przebiegamy przez linię mety nasza obecność jest sygnalizowana przez chip przyklejony do numeru startowego lub przytwierdzony do odzieży. Wyniki wszystkich biegaczy są następnie drukowane i prezentowane np. w biurze zawodów. Obecnie wyniki większości biegów są również udostępniane online, a także przesyłane smsami.
Jedzenie i picie na trasie
Nie zapominajmy o jedzeniu i piciu, które przydadzą nam się na trasie. Jeśli bieg jest krótki, wystarczy woda, czy napój izotoniczny. Przy długim i wyczerpującym biegu sięgajmy również po żele czy batony energetyczne. Zazwyczaj na trasie biegów znajdować się będą też punkty, w których będziemy mogli sięgnąć po kubek z napojem.
Zdjęcia z zawodów
Na pewno każdy z nas chciałby mieć zdjęcia z pierwszego biegu, ale nie zawsze mamy możliwość postawić przy trasie kogoś z aparatem. Nic straconego. Na trasach biegowych często znajdują się wynajęci przez organizatora fotografowie specjalizujący się w fotografowaniu biegaczy. Dzięki nim zdjęcia z wielu biegów lądują na dedykowanych portalach. Każde zdjęcie opisane jest numerem startowym zawodnika, który na nim widnieje. Dzięki temu z łatwością znajdziemy zdjęcie, które przedstawia nas na placu boju.
Udział w pierwszym biegu to fantastyczne emocje. Klimat panujący w miejscu rozgrywania zawodów jest niezwykły. Kiedy ukończymy nasze debiutanckie zawody, nie będziemy mogli się doczekać kolejnych. Biegi są też sposobnością do poznania zapaleńców biegowych. Społeczność biegaczy jest niezwykle otwarta i pomocna. Dlatego nawet w trudniejszych momentach na trasie nie pozostaniemy bez pomocnej dłoni. W trakcie biegów każdy walczy ze swoimi słabościami. Nie ma złej krwi pomiędzy biegaczami i chorobliwej rywalizacji. Nie pozostaje więc nic innego, jak zapisać się na bieg i przekonać się o tym na własnej skórze.