Liczne zaburzenia w obszarze odżywiania, to coś, z czym stykamy się coraz częściej. Niewłaściwe odżywianie często nierozerwalnie łączy się z problemami natury psychicznej. Każde anomalie, zarówno jeśli chodzi o kompulsywne objadanie się, jak i zaburzenia łaknienia, a co za tym idzie, zbyt niska waga, mogą doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych.
Lekarze biją na alarm. Coraz więcej osób, zwłaszcza kobiet, boryka się z zaburzeniami łaknienia, które prowadzą do poważnych schorzeń. Trudność w terapii wynika z faktu psychicznego podłoża tym problemów. Ponadto osoby, które na nie cierpią zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego faktu lub nie dopuszczają do siebie tej myśli. Problemy takie jak anoreksja, bulimia czy jadłowstręt powodują również uszkodzenie układu nerwowego. Powoduje to zaburzenie postrzegania własnej osoby i mimo faktu, iż są skrajnie szczupłe, postrzegają się jako znacznie grubsze.
Idealne wzorce
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być nieskończenie wiele. Często zaburzenia łaknienia spowodowane są przewlekłym stresem, z którym osoba chora sobie nie radzi. Przyczyną może być też traumatyczne przeżycie z przeszłości, brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości. Żyjemy w świecie, w którym istnieje kult perfekcyjnego ciała. Na każdym kroku można natknąć się na zdjęcie idealnej sylwetki, na której nie odkłada się ani gram zbędnego tłuszczu. To oddziałuje na wyobraźnię młodych ludzi, którzy chcą dążyć do wzorców kreowanych w social mediach. Porównują się ze swoimi idolami i idolkami żyjącymi w odrealnionej rzeczywistości. Nie zdając sobie sprawy, że to co oglądają na ekranach swoich smartfonów nijak ma się do realnego świata. Dążenie do utopijnej doskonałości skutkuje zaburzeniami, które mogą skutkować poważnymi powikłaniami.
Radykalna dieta
Często na zaburzenia żywieniowe narażone są kobiety intensywnie uprawiające sport. Zwłaszcza taki, w których utrzymanie niskiego poziomy tkanki tłuszczowej jest dość istotne. Chęć zachowania wagi na niskim poziomie prowokuje częste eksperymenty dietetyczne i mocne cięcie kalorii. Kiedy połączymy to z wysokim wydatkiem energetycznym, jest to prosta droga do kłopotów z odżywianiem.
Do czego prowadzą zaburzenia jedzenia?
Najczęstszym efektem zbyt niskiego poziomu tkanki tłuszczowej są zaburzenia gospodarki hormonalnej. U kobiet borykających się z anoreksją powszechnym problemem są zaburzenia miesiączkowania. Ale zbytnia redukcja tkanki tłuszczowej może być groźna również dla mężczyzn, u których występuje wtedy problem z produkcją testosteronu. Pocieszającym jest fakt, iż zaburzenia miesiączkowania znikają w momencie gdy poziom tkanki tłuszczowej wraca do swojego naturalnego poziomu.
Innym częstym problemem, zwłaszcza u kobiet, jest redukcja gęstości kości. Dostarczanie zbyt małej ilości substancji odżywczych odbija się bezpośrednio na twardości kości, co jest niezwykle groźne zwłaszcza w przypadku kobiet uprawiających sport. Badania pokazują, że są one bardzo narażone na przeciążeniowe złamania kości. W skrajnych przypadkach może też dojść do przedwczesnej osteoporozy.
Chorobliwe odchudzanie się prowadzi też do problemów żołądkowo – jelitowych, dysfunkcji nerek. Osoby z problemami ze zbyt niską wagą borykają się również z zaburzeniami ciśnienia krwi, problemami z utrzymaniem właściwej temperatury ciała, czy wahaniami nastroju.
Jak walczyć ze złym postrzeganiem własnego ciała
Kluczem jest akceptacja własnego ciała. Dostrzeganie plusów, a nie minusów. Jeśli podłożem problemów z wagą są kwestie emocjonalne lub wydarzenia z życia, trzeba mieć świadomość, że spalanie tkanki tłuszczowej nie naprawi tej sytuacji. Nie należy też zbyt radykalnie trzymać się diety i zasad żywienia. Jeśli masz czasem ochotę na odejście od diety i sięgnięcie po coś bardziej kalorycznego, nie wahaj się. Zrób to dla dobrego stanu psychicznego. Dla dobrej formy i atrakcyjnego wyglądu stan psychiczny jest kluczowy. Jeśli zjedzenie tabliczki czekolady, pizzy czy ciasta poprawi ci nastrój, zrób to. Dobry nastrój jest ważniejszy niż bilans kaloryczny danego dnia. Odrzuć poczucie winy i wyrzuty sumienia. Ustalaj cele sportowe, ale nie związane z wagą.