Każdy uprawiający sport w pewnym momencie boryka się z objawami bólowymi wynikającymi ze specyfiki uprawianego sportu. Przeciążone i nadmiernie spięte mięśnie powodują uczucie dyskomfortu, ale mogą również skutkować powikłaniami w innych miejscach naszego ciała.
Permanentnie spięte mięśnie regenerują się dużo trudniej. Spięcie utrudnia przepływ krwi i dostarczenie do mięśni bezcennych substancji odżywczych. Ponadto nadmierne spięcie w jednym miejscu może skutkować nadmiernym rozluźnieniem mięśni antagonistycznych, co również powoduje nieprawidłowości. W związku z powyższym, w procesie treningowym nieodzowny jest element regeneracji. Sposobów na potreningową regenerację, ale też profilaktykę przeciwurazową, jest wiele. Bardzo popularną metodą jest ekspozycja na niską temperaturę. Krioterapia przyśpiesza regenerację, ale też po intensywnym treningu zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych. Inną metodą, która w ostatnim czasie zyskuje dużą popularność jest rolowanie.
Rolowanie
Zaletą rolowania jest fakt, iż nie potrzebujemy do tego wysoce wyspecjalizowanego sprzętu, ani wizyty w gabinecie fizjoterapii. Możemy sami przeprowadzić automasaż powięzi. Jeśli będziemy robili to we właściwy sposób, możemy osiągnąć efekty jak na łóżku do masażu.
Kto powinien się rolować?
Rolowanie jest polecane każdej osobie uprawiającej sport. Stosować je można zarówno jako bodziec do regeneracji, ale również jako działanie profilaktyczne. Niezależnie od tego, czy biegamy, uprawiamy trening siłowy, gramy w piłkę czy uprawiamy inny sport, każdy znajdzie w rolowaniu jakieś korzyści dla siebie. Rolowanie może być z powodzeniem traktowane jako część wstępna treningu i element rozgrzewki. Poprawia ukrwienie mięśni, podnosi temperaturę i zwiększa elastyczność, a więc doskonale przygotowuje mięśnie do wysiłku.
Sprzęt do rolowania
Najpopularniejszym przyrządem służącym do rolowania jest wałek. Wałki różnią się między sobą twardością i rozmiarem. Niektóre miejsca, zwłaszcza małe partie mięśni, wygodniej roluje się wałkiem mniejszym, z kolei większe mięśnie możemy masować dużym wałkiem. Dostępne są wałki gładkie i z wypustkami. Wybór powinien być uzależniony od tego, czy bardziej zależy nam na dobrym pobudzeniu mięśni, czy może chcemy wygodnie dotrzeć do wszystkich punktów spustowych w naszych mięśniach. Poza wałkami rolować możemy się piłeczkami. Świetny efekt daje zwłaszcza mała, twarda piłeczka do masażu punktowego, która pozwala na dotarcie do najtrudniejszych miejsc i zaaplikowanie mięśniom solidnego bodźca. Rolowanie piłeczką może być trudne dla początkujących, również przez wzgląd na bolesność. Ale daje doskonałe efekty. Jeśli nie mamy akurat do dyspozycji wałka czy piłeczki do masażu, równie dobrze możemy skorzystać z rury PCV, albo piłeczki do tenisa.
Korzyści z rolowania
Rolowanie uelastycznia nasz aparat ruchu. Jest jednym z elementów wpływających na poprawę mobilności naszych stawów. Poprzez rozluźnienie spiętych mięśni poprawia ich ukrwienie, a co za tym idzie, pomaga dostarczać do nich więcej tlenu i substancji odżywczych. To skutkuje przyśpieszeniem regeneracji. Poddawane regularnym bodźcom wysiłkowym mięśnie, które nie są należycie regenerowane są narażone na sklejanie sąsiadujących ze sobą tkanek. Rolowanie pozwala zapobiegać temu procesowi. Regularnie rolując mięśnie lepiej przygotujemy je do wysiłku, a co za tym idzie, unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji.
Jak rolować
Rolowanie można podzielić na dwie fazy. Automasaż przedtreningowy nakierowany na ukrwienie i rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do wysiłku. Powinno być dynamiczne i musi dostarczać mocnych bodźców.
Z kolei rolowanie po wysiłku musi przyśpieszyć regenerację i zapobiegać spięciu mięśni. Dlatego powinno być bardziej staranne i wolniejsze. Niezależnie od tego, czy rolujemy wałkiem, czy piłeczką, musimy znaleźć w naszych mięśniach newralgiczne miejsca, które cechują się większym napięciem, a przy tym pewną bolesnością. Kiedy znajdziemy takie miejsce, powinniśmy starannie je rozbijać, aż bolesność zniknie, a my odzyskamy pełen zakres ruchu.
Jednak rolowanie nie może być jedynym elementem zwiększającym mobilność. Rozluźnienie mięśni po rolowaniu potrwa chwilę, więc jeśli nie nauczymy naszych mięśni pracować w pełnym zakresie, np. w ćwiczeniach siłowych, przykurcz mięśni wróci, a my nie uzyskamy przedłużonych efektów.