Squash to dyscyplina, która brawurowo wdziera się na salony w naszym kraju. Przywędrowała do nas pod koniec lat 90′, ale bardzo szybko zyskiwała zwolenników, a dzisiaj jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku.
Squash jest dyscypliną, w którą mogą grać niemal wszyscy, niezależnie od wieku, płci i rozmiarów. Frajdę z gry czerpać mogą nawet osoby o niskim stopniu zaawansowania. Co w tenisie, który jest technicznie znacznie bardziej wymagający, niekoniecznie jest takie proste. W squashu margines błędu jest znacznie większy.
Dlaczego warto grać w squasha
Gra w squasha ma charakter interwałowy, a więc składa się z powtarzalnych wysiłków o wysokiej intensywności. Ta specyfika powoduje, że świetnie sprawdza się w paleniu nadliczbowych kalorii. Ponadto squash wymaga gibkości i zwrotności, rozwija koordynację i refleks, a także szybkość i siłę.

Kort do squasha
Pole gry jest otoczone z 4 stron ścianami. Ściana tylna najczęściej jest szklana. Długość kortu to 9,75 m, szerokość 6,4 m, a wysokość 5,64 m.
Podstawowe zasady gry w squasha
Gra polega na naprzemiennym uderzaniu piłką w ścianę frontową, w przestrzeń wyznaczoną liniami, w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić przeciwnikowi odbicie piłki zanim ta dwukrotnie dotknie podłogi. Serwis wykonuje się stojąc przynajmniej jedną nogą w kwadracie serwisowym nie dotykając linii. Piłka musi następnie trafić bezpośrednio w ścianę frontową powyżej linii serwisowej i wpaść w pole serwisowe przeciwnika. Po kolejnych uderzeniach piłka może już trafiać w cały obszar ściany frontowej, pomiędzy górną i dolną linią. Można wykorzystywać również ścianę boczną lub frontową. Gra trwa do momentu, aż przeciwnik nie zdoła odbić piłki nim ta odbije się drugi raz od podłogi lub do momentu wyjścia piłki na aut. Gra się do 11 punktów. Przy stanie 10:10 do dwóch punktów przewagi.
Piłeczki do squasha
Piłeczki różnią się sprężystością odbicia i wielkością, jednak ich oznaczenie jest nieujednolicone. Dotychczas stosowanym podziałem był:
- żółta kropka – najwolniejsza z najniższym odbiciem. Przeznaczona dla graczy zaawansowanych,
- biała lub zielona kropka – nieco szybsza i z większą sprężystością odbicia,
- czerwona kropka – dla początkujących
- niebieska kropka – najwyższa sprężystość odbicia, więc gra się nią najłatwiej. Zalecana dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki.
Jednak największy producent piłeczek do squasha zdecydował zastosować swój własny podział, który wygląda następująco:
- dwie żółte kropki – najwolniejsza, dla zaawansowanych,
- jedna żółta kropka – według producenta pozostaje w górze o 10% dłużej niż piłeczka z dwiema kropkami,
- bez oznaczeń – o 6% większa i pozostająca w powietrzu o 20% dłużej,
- niebieska piłeczka – piłka dla całkiem początkujących, większa o 12% i pozostająca w górze o 40% dłużej.
Piłeczkę powinno się rozgrzać przed meczem, ponieważ rozgrzana odbija się lepiej. Rozgrzewa się ją uderzając mocno o ścianę lub podłogę, albo przetaczając pod butem.

Jak wybrać rakietę do squasha
Rakiety różnią się między sobą wieloma parametrami. Główne, na które należy zwrócić uwagę to:
- waga – im cięższa rakieta, tym większą moc można wygenerować. Jednak ciężką rakietą gra się trudniej, dlatego na początek lepiej sięgnąć po lżejszą i wraz z wzrostem umiejętności sięgać po cięższe,
- wielkość główki – im większa, tym łatwiej trafić w piłeczkę, ale trudniej precyzyjnie ją kontrolować. Zaawansowani gracze sięgają po rakiety z mniejszymi główkami,
- system tłumienia drgań – rakiety bez tego systemu będą bardziej obciążały mięśnie i stawy, a co za tym idzie, gra nimi będzie mniej komfortowa,
- materiał – tańsze rakiety wykonane są z aluminium, a te droższe z włókna szklanego, węglowego, tytanu, etc. Droższe zatem są lżejsze i lepiej tłumią drgania, a gra nimi jest wygodniejsza.
Jaką rakietę wybrać? Jeśli zaczynamy grać w squasha niekoniecznie powinniśmy sięgać po drogie i zaawansowane rakiety. Nigdy nie wiadomo, czy zapałamy miłością do tej dyscypliny i będziemy ją uprawiali przez dłuższy czas. Z drugiej strony kupowanie zupełnie podstawowej i najtańszej również może mijać się z celem, ponieważ umiejętności już po dwóch – trzech grach powinny wzrosnąć na tyle, że gra średniozaawansowaną rakietą będzie dla nas zupełnie naturalna. Przede wszystkim jednak przed zakupem powinniśmy taką rakietę przetestować.
Buty do squasha
Na półkach znajduje się coraz więcej obuwia do sportów rakietowych. Co prawda wybór nie jest jeszcze tak duży jak w przypadku butów do biegania. Jakie powinny być dobre buty do squasha? Przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane. Squash wymaga częstej zmiany kierunku biegu i stopa w bucie nie powinna się przemieszczać. Powinny też dobrze stabilizować staw skokowy i cechować się doskonałą przyczepnością, aby ułatwić zrywy w różnych kierunkach i zapobiegać poślizgom.