jak schudnąć
fot. pixabay.com

Wielu z nas zadaje lub zadawało sobie kiedyś pytanie – jak schudnąć? Proces utraty masy ciała jest pozornie skomplikowany, jednak kiedy rozbierzemy go na czynniki pierwsze okaże się, że zasady nim rządzące są prostsze niż nam się wydaje. Oczywiście wymaga on sporej dawki poświęcenia, ale również zdrowego rozsądku, ponieważ „majstrując” w naszej diecie łatwo zrobić sobie krzywdę.

Przez lata byliśmy mamieni obietnicami cudownych preparatów, które bez wysiłku pozwolą nam zrzucić dziesiątki kilogramów. Suplementy na odchudzanie to jeden z największych mitów jakie funkcjonują w przestrzeni publicznej. Ich producenci zbijali grube kwoty na naiwności i niewiedzy konsumentów. Jest to tym bardziej zatrważające, że przecież dzisiaj wiedzę na każdy temat mamy na wyciągnięcie ręki. A jeśli nie chcemy jej sami szukać, to konsultacja ze specjalistą w zakresie diety lub aktywności fizycznej również rozwieje wszelkie wątpliwości.

jak grać
fot. pixabay.com

Bilans energetyczny

Pomijając przeróżne schorzenia, które wpływają na metabolizm i utrudniają utrzymanie prawidłowej wagi, kluczem do zmiany wagi jest bilans energetyczny. Bilans energetyczny to w skrócie różnica spożytej energii, czyli kaloryczność potraw i napojów, które spożywamy w trakcie dnia, i energii wydatkowanej. Jeśli jemy więcej niż wydatkujemy, nasz bilans kaloryczny jest dodatni, a co za tym idzie, nadliczbowa porcja kalorii nie zostanie spalona i organizm zmagazynuje ją na później w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli wydatkujemy tyle energii ile spożywamy kalorii, nasz bilans będzie zrównoważony i nie dostrzeżemy na wadze żadnych istotnych zmian. Natomiast jeśli będziemy spożywać mniej kalorii niż wynikałoby to z naszej aktywności i zapotrzebowania energetycznego, organizm będzie sięgał po zgromadzone wcześniej zapasy energii i je spalał. A zatem chudniemy wtedy, kiedy nasz bilans kaloryczny będzie ujemny.

Jak chudnąć rozsądnie?

Aby chudnąć rozsądnie, nie powinniśmy doprowadzać do zbyt dużego deficytu kalorycznego i gwałtownego spadku wagi. Po pierwsze, gwałtowne odchudzanie prowadzić może do efektu jo-jo, a więc naprzemiennego spadku i wzrostu wagi, co jest niezwykle deprymujące i zaprzepaszcza całą pracę włożoną w odchudzanie. Po drugie, chyba jeszcze istotniejsze, zbyt duży deficyt energetyczny osłabia organizm, obniża oporność i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Dieta bez aktywności?

Specjaliści podkreślają, że w kontekście odchudzania aktywność fizyczna i dieta muszą iść  parze. Oczywiście redukcja wagi bez aktywności jest możliwa, jednak wtedy do utrzymania deficytu kalorycznego musimy bardzo mocno ścinać kalorie, a zatem będziemy katować się małymi porcjami jedzenia, co może negatywnie wpływać na stan psychiczny. Tymczasem w kontekście odchudzania psychika odgrywa niebagatelną rolę. Dieta stosowana równolegle z regularną aktywnością fizyczną przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty i w dłuższej perspektywie jest znacznie skuteczniejsza.

jak schudnąć
fot. pixabay.com

O tym należy pamiętać planując odchudzanie

Nie ma dróg na skróty, nie istnieje cudowna tabletka, ani żaden tajemny sposób na błyskawiczną redukcję wagi „bez wysiłku”. Odchudzanie to wysiłek, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Ale robiąc to z głową, możemy te niedogodności zniwelować. Istnieje jedna droga do wymarzonej sylwetki – utrzymanie umiarkowanie ujemnego bilansu energetycznego. Umiarkowanie, bo deficyt zbyt duży w dłuższej perspektywie przyniesie efekty odwrotne od zamierzonych. Warto zadbać o odpowiednią podaż białka, co pozwoli utrzymać tkankę mięśniową pomimo deficytu kalorycznego. Co ciekawe, białko jest też istotnym czynnikiem w kontekście kontroli apetytu. Organizm nie jest w stanie magazynować nadliczbowego białka, zatem szybko wysyła do mózgu sygnał, że apetyt jest zaspokojony. Aby nie sprowadzić na siebie zagrożenia zdrowotnego należy również pamiętać o dostarczaniu wszelkich niezbędnych witamin i innych minerałów, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dieta nie musi oznaczać rezygnacji z naszych ulubionych potraw, czy głodowych porcji na talerzu. Musi być jednak rozsądnie zaplanowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here