buty do biegania,
fot. pixabay.com

Wybór butów do biegania to nierzadko jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez osoby chcące rozpocząć przygodę z tym sportem. Często jest to jednak wybór trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Decydując się na odpowiedni model musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto również zdać się na pomoc specjalistów.

Wraz z rozwojem biegania i rosnącej modzie na tę dyscyplinę, producenci sprzętu stają przed licznymi wyzwaniami projektując kolejne modele obuwia. Dzisiaj coraz trudniej znaleźć na półkach uniwersalne buty do biegania. Wręcz przeciwnie. Producenci stawiają na dalece posuniętą specjalizację, starając się by ich produkt idealnie odpowiadał zapotrzebowaniu konsumenta. Na co warto zwracać uwagę wybierając pierwsze buty do biegania?

Buty do biegania, a stopień zaawansowania

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania, a więc fakt, że dopiero zaczynasz biegać, nie powinieneś od razu inwestować w wysoko wyspecjalizowane buty. Zapewne nie od razu przemierzać będziesz ogromne dystanse, więc buty dla początkujących, będące znacznie tańsze od zaawansowanych modeli, są w zupełności wystarczające. Trzeba też brać pod rozwagę ryzyko, że po kilku treningach okaże się, że jest sport, który zupełnie ci nie leży, a drogie buty pozostaną bezużytecznym eksponatem.

buty do biegania,
fot. pixabay.com

Buty do biegania, a teren

Jeden z podstawowych aspektów, na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze obuwia. Zupełnie inne buty będą potrzebne do biegania po bieżni, asfalcie, szutrze, a jeszcze inne, jeśli wybierasz wymagający górzysty teren. Buty do biegania po bieżni czy płaskim asfalcie będą charakteryzowały się między innymi lekkością i przewiewnością, natomiast nie będzie tu tak istotna stabilizacja czy przyczepność. Inaczej rzecz ma się, gdy wybieramy się na bieg w terenie szutrowym, po kamieniach, czy górskich szlakach. Tutaj przyczepność i stabilizacja odgrywała będzie zasadniczą rolę. Buty trailowe, a więc te służące do biegania po trudnym terenie, są też znacznie bardziej wytrzymałe, a co za tym idzie – zauważalnie cięższe niż te do biegania po płaskim.

Buty do biegania, a dystans i tempo biegu

Dobierając obuwie trzeba również wziąć pod uwagę dystans i tempo czekającego nas biegu. Wykonując trening biegowy na krótszym dystansie z wysoką intensywnością warto sięgać po lekkie buty, charakteryzujące się dynamiką i dobrą sprężystością. Im dłuższy dystans, tym bardziej do głosu powinna dochodzić odpowiednia amortyzacja, wentylacja i wytrzymałość obuwia.

Jak często zmieniać buty do biegania

Tak jak każdy przedmiot życia codziennego, buty mają swoją żywotność i przydatność do treningów. Z czasem po prostu się zużywają, amortyzacja zanika, a podeszwa i cholewka się ścierają. Najczęściej jako wskaźnik tego, kiedy należy zainwestować w nowy sprzęt jest pokonany kilometraż. Nie jest to jednak wskaźnik idealny. W zależności od tego jak biegasz, w jakim tempie i terenie, a także od tego jaki model butów używasz, te zużywają się w różnym czasie. Ponadto wpływ na zużycie ma również waga biegacza. Cięższa osoba zużywa swoje buty szybciej niż biegacz lżejszy.

buty do biegania,
fot. pixabay.com

Skutki nieodpowiedniego doboru butów do biegania

Zły dobór obuwia może w najlepszym wypadku doprowadzić do dyskomfortu, podrażnień czy obtarć. Jednak w poważniejszych przypadkach może spowodować groźne urazy, nie tylko w obrębie stopy. Nieodpowiednia amortyzacja połączona ze złą techniką biegu może doprowadzić do kontuzji kolan, bioder czy nawet stanów bólowych kręgosłupa. Złe dopasowanie buta może spowodować też uszkodzenia kości i ścięgien w stawie skokowym.  Producenci w procesie projektowania buta zwracają uwagę na liczne indywidualne uwarunkowania, z którymi borykają się biegacze. Dzisiaj w wyspecjalizowanych sklepach można znaleźć buty dla osób z pronacją i supinacją w stawie skokowym. Coraz częściej również w wyborze butów pomogą nam specjaliści przy pomocy sprzętu służącego do oceny naszej techniki biegu. Specjalna aparatura dobierze buty biorąc pod uwagę sposób biegania, technikę odbicia czy masę ciała. Nie jest to technologia perfekcyjna i wolna od błędów, ale jest to niewątpliwie sposób, który znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w doborze odpowiedniego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here