Ochraniacz na zęby to jeden z obowiązkowych akcesoriów, w które powinny się wyposażyć osoby trenujące sztuki walki. Jego zadaniem jest zabezpieczenie szczęki oraz uchronienie ćwiczącego przed bolesnymi uszkodzeniami zębów. Jak jednak prawidłowo dobierać ochraniacze?
Ochraniacze na zęby – funkcje i rodzaje
Ochraniacze na zęby mają za zadanie chronić przed uszkodzeniami i naruszeniem uzębienia, a także kontuzjami występującymi w obrębie szczęki. Podczas sportów kontaktowych, przede wszystkim w sportach walki, ciosy kierowane na głowę stają się niemalże podstawą treningów i rywalizacji na macie. O kontuzję zatem nietrudno, a jakiekolwiek urazy w obrębie zębów i szczęki oznaczają spory ból i jeszcze większe wydatki.
Wśród ochraniaczy na zęby można wyróżnić kilka modeli, które różnią się konstrukcją oraz zalecanym zastosowaniem. Uwzględniając materiały, z jakich są wykonane, a także ich przeznaczenie, na rynku znaleźć można modele:
- podstawowe
- żelowe
- protetyczne.
Z kolei biorąc pod uwagę fakt, czy osłaniają tylko górną część szczęki, czy zarówno górną, jak i dolną, dostępne są:
- pojedyncze
- podwójne.
Ochraniacz na zęby – podstawowy, żelowy czy protetyczny?
Najprostszy model ochraniacza na zęby to podstawowy. Nie gwarantuje idealnego dopasowania do szczęki, jest raczej sztywny, ale spełnia swoje funkcje ochronne. To produkt, który sprawdza się u osób rozpoczynających przygodę ze sportami walki. U ćwiczących, którzy nie są na etapie regularnych sparingów czy uczestnictwa w sportowej rywalizacji.
Ochraniacze na zęby żelowe są zdecydowanie lepiej dopasowane. Tym samym gwarantują również lepszą ochronę uzębienia i szczęki. Cechują się plastycznością. Mogą być zbudowane z dwóch, a nawet trzech warstw. Wewnętrzna odpowiada za tłumienie wstrząsów powstających podczas uderzeń. Druga lub trzecia warstwa odpowiada za rozproszenie siły uderzenia.
Najlepszy poziom ochrony gwarantują ochraniacze protetyczne, które są robione wedle indywidualnego zamówienia. Ten typ jest stosowany przede wszystkim przez zawodowców.
Szczęka bokserska – pojedyncza czy podwójna?
Skoro mamy do wyboru ochraniacz na szczękę pojedynczy i podwójny, na który z nich powinniśmy postawić? To kwestia przede wszystkim indywidualnego wyboru. Pojedynczy ochraniacz zabezpiecza tylko górną szczękę, ale odpowiednio wykonany i dobrze dopasowany chroni należycie. Jest również wygodny w użyciu i komfortowy podczas noszenia, ponieważ nie zajmuje w szczęce tak dużo miejsca, jak podwójny.
Podwójny zaś jest masywniejszy, większy, może być z nim trudniej oddychać, ale nowoczesne konstrukcje niwelują te niedogodności. Dla zawodnika liczy się za to kompletna ochrona całej szczęki.
Rodzaj ochraniacza powinien być dostosowany do typu trenowanych sportów walk, a także indywidualnych preferencji i potrzeb. Pewne jest zaś, że bez tego akcesorium trudno o bezpieczny trening.