Jakie zagrożenia czekają na naszych pupili?

0
512

Wiosna i lato to czas spacerów i długich zabaw z psami na świeżym powietrzu. W tym ciepłym okresie na czworonogi czeka jednak wiele różnych zagrożeń. Przed niektórymi można je ochronić, a na inne nie mamy wpływu. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzaki?

Niebezpieczne kleszcze u psa

Ogromny zagrożeniem zarówno dla psa, jak i kota są kleszcze. To bardzo groźne pasożyty zewnętrzne, których w ostatnim czasie jest ogromna ilość. Owady te są nosicielami poważnych chorób, które zagrażają zwierzętom, ale również ludziom. Do znanych chorób odkleszczowych zalicza się między innymi boreliozę czy babeszjozę. Co ważne, kleszcze u psa atakują już od marca aż do listopada, jednakże najbardziej aktywne są wiosną. Pasożyty te występują niemal wszędzie, nie tylko w lasach, polach, w ogrodzie, ale też na zwykłych trawnikach. Aby ochronić przed nimi zwierzaka, warto zainwestować w specjalne obroże czy krople. Trzeba też pamiętać o dokładnym przeglądaniu sierści czworonoga po każdym spacerze, aby szybko usuwać kleszcze u psa.

Opryski, czyli wszelkiej maści chemia

Kolejnym zagrożeniem dla pupili są opryski. Nie brakuje ich zwłaszcza latem. Najpopularniejsze są wszelkiej maści środki chemiczne, które służą do pozbycia się uciążliwych chwastów. Korzysta się z nich na terenach miejskich, na ogródkach działkowych czy też w przydomowych terenach zielonych. Jeśli pies będzie miał kontakt z tak silną chemią, może dojść u niego nawet do poparzeń.

Podejrzane zbiorniki wodne

Szczególnie niebezpieczne są nieznane zbiorniki wodne. Jeśli nie znamy ich głębokości i specyfiki, najlepiej nie puszczać do nich psa. Ponadto nie mamy też pewności czy woda w nich jest czysta, czy też pojawiają się w nich ścieki. Może też okazać się, że dno jest zanieczyszczone i znajdują się w nim ostre przedmioty. Zagrożeniem dla pupila są też prądy i wiry. Po kąpieli w brudnej wodzie, u psa może pojawić się reakcja alergiczna.

Wszechobecne szkło

W dużych miastach i miasteczkach naszym czworonogom zagraża także wszechobecne szkło. Występuje ono na terenie parków, na chodnikach i właściwie wszędzie, gdzie przebywają ludzie. Jest to ogromny problem. Nadepnięcie na szkło może doprowadzić do powstania dużej rany. Niekiedy szkło może przedostać się w głąb łapki, przez co jego wyciągnięcie okazuje się kłopotliwe. Wtedy najlepiej udać się do weterynarza, który sięgnie po odpowiednie narzędzie weterynaryjne i pozbędzie się wszystkich odłamków.

Rośliny trujące

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzakom szkodą też pewne rośliny trujące. Mowa tutaj między innymi o barszczu Sosnowskiego. Kontakt z nim może być dla psa bardzo nieprzyjemny i może on skutkować pojawieniem się na ciele zwierzaka ran.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here