jakie rolki wybrać
fot. pixabay.com

Jazda na rolkach jest jednym z najpopularniejszych sportów, który uprawiamy na świeżym powietrzu. Obok jazdy na rowerze i biegania, to właśnie po rolki sięgamy coraz częściej, a na ścieżkach i różnego rodzaju placach można spotkać licznych amatorów tej dyscypliny. 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu prym wiodły wrotki, ale rolki, które posiadają bardziej zaawansowaną technologię, a jazda na nic jest znacznie dynamiczniejsza, skutecznie wypierają konkurencję. Dzisiaj mamy do dyspozycji bardzo zróżnicowaną ofertę rolek dostosowanych do potrzeb każdego użytkownika. Każdy, bez względu na wiek, płeć, budowę ciała, stopień zaawansowania i sprawność fizyczną, znajdzie coś dla siebie.

jakie rolki wybrać
fot. pixabay.com

Rolki dla dzieci

To co jest niezwykle ważne w doborze rolek dla dzieci, to fakt, że ich stopy rosną bardzo szybko. Nawet kilka numerów w trakcie roku. Nie powinno się kupować rolek zbyt dużych, ponieważ noga w nich nie powinna się przemieszczać. Jak w takim razie nie narazić się na konieczność kupienia kolejnej pary już po kilku miesiącach? Producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom rodziców i proponują ich pociechom rolki z regulowaną wielkością buta. System może być dwojaki. Prosty, ze skorupą w jednym rozmiarze, ale regulowaną długością wewnętrznej skarpety, albo system nieco bardziej skomplikowany, w którym zmienia się rozmiar całego buta. Rolki tego typu pozwalają na modyfikację nawet o 3 – 4 rozmiary.

Co jednak w momencie, gdy dziecko nie chce jeździć na kółkach ustawionych w jednym rzędzie lub ma problem z utrzymaniem równowagi? Z tym problemem producenci również sobie poradzili. Dostępne są rolki z jednym kółkiem z przodu i dwoma, ułożonymi równolegle z tyłu. Pomaga to w utrzymaniu równowagi. W dodatku niektóre modele posiadają modyfikowalną płozę i dodatkową szeroką śrubę, dzięki której możemy sami możemy skorzystać z ustawienia z dwoma równoległymi kółkami. Kiedy młody rolkarz nabierze swobody, wtedy śmiało możemy zmienić ustawienie na klasyczne z kołami w jednym rzędzie.

Rolki rekreacyjne

Najbardziej popularne modele rolek dla młodzieży i dorosłych. Umożliwiają komfortową rekreacyjną jazdę, przy dość wysokim stopniu dynamiki. Jednak nie rozwijają zawrotnych prędkości. Choć tutaj można dokonać pewnych modyfikacji wybierając odpowiednie koła i łożyska. Świetnie sprawdzą się u osób, którym zależy na traktowaniu jazdy na rolkach jako trening o charakterze tlenowym, pozwalającym wzmocnić łydki i uda, a także zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Rolki wyczynowe

Stworzone do dynamicznej i agresywnej jazdy. Występują 3 rodzaje. Rolki do szybkiej jazdy, z inaczej skonstruowanym butem, większymi kołami i szybszymi łożyskami, dzięki którym rozwijamy większą prędkość. Rolki freestyle, służące do szybkiej jazdy, z dużą zwrotnością. Mają duże koła i nie posiadają hamulców. Są przeznaczone dla bardzo zaawansowanych użytkowników. Podobnie jak rolki do jazdy agresywnej, na których wykonywać można akrobacje w skateparkach. Są bardziej odporne, aby wytrzymywały ewentualne upadki.

jakie rolki wybrać
fot. pixabay.com

Koła i łożyska

Determinują w jaki sposób będziemy mogli przemierzać kilometry na rolkach. Koła różnią się rozmiarem i twardością. Im mniejsze koła założymy do naszych rolek, tym jazda będzie wolniejsza, a rolki będą się charakteryzowały mniejszą zwrotnością. Z mniejszych kół korzystać powinni przede wszystkim początkujący rolkarze. Twardość kół wpływa na szybkość i komfort jazdy. Im koła twardsze, tym szybsza jazda, przez wzgląd na opór przez nie stawiany. Natomiast twarde koła również będą słabo tłumić wszelkie drgania. Zatem każdą nierówność będziemy odczuwać w stawach, co w przypadku dłuższych tras może być uciążliwe. Miękkie koła amortyzują część drgań, ale przez fakt na swoją strukturę zużywają się znacznie szybciej niż twarde. Koła oznaczane są literą A i wartością liczbową. Np. A82. Im wyższa wartość, tym twardsze koła.

Łożyska wpływają na szybkość toczenia się kół. Oznaczone są skrótem ABEC i wartością liczbową, np. ABEC-1 (łożyska najwolniejsze) i ABEC-9 (łożyska najszybsze). Im wyższa wartość, tym mniejszy opór stawiany toczeniu się. Najszybsze łożyska stawiają minimalny opór i toczą się naprawdę szybko. Im dłużej jeździmy i nasz poziom zaawansowania wzrasta, tym szybsze łożyska możemy wybierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here