Ludzi zawsze ciągnęło do sportów walki. Sportowcy je uprawiający działali na wyobraźnię. Doskonale zbudowani, z wyrzeźbionymi mięśniami. Kojarzący się z odwagą, heroizmem, uporem i niezmąconą odpornością. Byli gotowymi wzorami do naśladowania dla młodych ludzi.
Również dzisiaj wiele osób szukających możliwości uprawiania sportu sięga po ten rodzaj aktywności. Sztuki walki są niezwykle popularne. Są świetnym sposobem na zadbanie o zrównoważony rozwój całego organizmu i poprawę zdrowia. Oddziałują na wiele aspektów ludzkiego życia. Są dobrym wyborem zarówno dla najmłodszych adeptów sportu, jak i dla tych znacznie starszych, którzy chcą do późnego wieku pozostać aktywni.
Rodzaje sztuk walki
Właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od stopnia zaawansowania. Oczywiście są dyscypliny, które wymagają pewnych zdolności fizycznych i są przeznaczone dla osób o określonym poziomie aktywności. Ale są również takie, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem i są przyjazne dla absolutnie każdego. Oto kilka sztuk walki, którymi warto się zainteresować i być może spróbować w nich swoich sił.
- Boks – chyba najpopularniejsza sztuka walki. Być może wynika to z niskiego stopnia skomplikowania. Jest dobrym sposobem na rozwój siły, koordynacji i szybkości reakcji. Oferuje jednak dosyć jednostronny rozwój.
- Karate – oferuje bardziej wszechstronny rozwój. Jest odpowiednie w każdym wieku. Pozwala utrzymać elastyczność mięśni i stawów. Doskonale rozwija koordynację i sprawność ogólną.
- Muay Thai – rozwija siłę, skoczność, koordynację. Jest świetnym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej. Poprawia koncentrację i szybkość. Przypomina kick boxing, ale w Muay Thai używa się również łokci i kolan.
- MMA – mieszane sztuki walki. Jak sama nazwa wskazuje, są kombinacją wielu stylów, które spotykają się na macie. W MMA można zadawać ciosy i kopnięcia. Walczy się również łokciami i kolanami. Walka może toczyć się w stójce i w parterze. Trenowanie MMA zapewnia najbardziej wszechstronny rozwój. W znakomity sposób kształtuje siłę i sylwetkę. Wymusza doskonałą gibkość i zwinność. Jest sportem niezwykle dynamicznym, dlatego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości będzie sportem numer jeden wśród wszystkich sztuk walki.

Wszechstronny rozwój
Sporty walki zapewniają rozwój na wielu płaszczyznach. Doskonalą siłę, wytrzymałość i wydolność. Rozwijają koordynację, uelastyczniają stawy i mięsnie. Poprawiają gibkość.
Zdrowie
Osoby uprawiające sporty walki cechują się większą gęstością tkanki kostnej, co sprawia, że ich kości są bardziej trwałe i mniej narażone na złamania. Z wiekiem również są rzadziej zagrożeni wystąpieniem wczesnej osteoporozy. Mają też zdecydowanie większą wydolność płuc i sprawniej działający układ krążenia.
Psychika i pewność siebie
Nie można nie docenić też wpływu, jaki sporty walki wywierają na stan psychiczny trenującego. Wraz z postępem treningów zwiększa się koncentracja. Paradoksalnie, sportowcy uprawiający sztuki walki często charakteryzują się większym spokojem poza matą, gdyż całą swoją agresję mogą wyładować na sali treningowej. Dzięki treningom rośnie również pewność siebie i świadomość własnej wartości. Dzięki endorfinom, które wydzielają się w trakcie wyczerpujących treningów poprawia się stan psychiczny i ogólny nastrój. Osoby walczące na macie rzadziej miewają wahania nastroju.

Dyscyplina
Trenowanie sportów walki od najmłodszych lat nie tylko pozwala na wszechstronny rozwój wielu aspektów motorycznych. Młody człowiek niezwykle rozwija się też jako osoba. Poszanowanie dla przeciwnika, umiejętność walki fair, to tylko niektóre z wartości, które wynosi się z maty. Niezwykle skutecznie rozwija się też dyscyplina. Trening sportów walki wymusza od każdego sporą dyscyplinę. Zarówno jeśli chodzi o organizację dnia, pilnowanie odpowiednich nawyków jak i systematyczność w treningach i pracy nad sobą. Dzieci uprawiające sporty walki są w późniejszym wieku bardziej pewne siebie i zazwyczaj lepiej radzą sobie w życiu.