trening w domu
fot. pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że systematyczna aktywność fizyczna przynosi naszemu organizmowi niezliczoną ilość korzyści. Według światowej organizacji zdrowia, już niewielka doza aktywności, nawet o niskiej, bądź umiarkowanej intensywności, potrafi dać ogromne profity i jest niezbędna do zachowania zdrowia.

Wciąż jednak odsetek osób prowadzących skrajnie nieaktywny tryb życia jest bardzo wysoki. Więc najważniejszym zadaniem wydaje się w tym momencie być dotarcie do tej właśnie grupy. Są również osoby, które podejmują aktywność, czasami są nawet bardzo aktywne, ale wyłącznie w pewnych okresach w roku. Wszyscy mają świadomość, że nasz klimat niestety nie zawsze sprzyja całorocznemu uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Dla niektórych jesienna słota, czy zimowe mrozy są zbyt dużą przeszkodą. Nie pomaga tutaj również stan zanieczyszczenia powietrza. W niektórych miejscowościach jest ono zatrważające. Wyjście na zewnątrz i uprawianie jakiejkolwiek aktywności, nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, może to zdrowie wyraźnie nadszarpnąć.

Wcześnie zachodzące słońce i szybko zapadające ciemności nie motywują również do wyjścia z domu i udania się na siłownię, basen czy halę sportową. Jednak nie trzeba ruszać się z domu, aby móc przeprowadzić naprawdę dobry, intensywny trening.

trening w domu
fot. pixabay.com

Trening w domu

Sklepy sportowe pełne są sprzętu, który wykorzystać możemy do uprawiania sportu w warunkach domowych. Nie potrzeba wiele. Wystarczy trochę kreatywności i możemy choć na pół godziny zmienić swój salon, pokój czy korytarz w minisiłownię.

Kto może trenować w domu?

Trening w domowym zaciszu może być świetną alternatywą dla tych, którzy peszą się ćwicząc w miejscu publicznym. Nie wszyscy lubią wyciskać siódme poty na oczach nieznajomych. Jest też dobrą alternatywą dla osób o obniżonej odporności. Trening podczas niskich temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych może wszak skutkować licznymi infekcjami. Ćwiczenia w domu zazwyczaj nie zastąpią solidnego treningu na siłowni czy basenie, jednak lepiej robić cokolwiek, niż nie robić nic. Sięgać po ten środek treningowy mogą ludzie w każdym wieku, będący na każdym poziomie sportowego zaawansowania.

Jaki trening?

Wariantów do wyboru mamy naprawdę wiele. Chcąc zapobiegać kontuzjom i walczyć z dolegliwościami bólowymi, możemy wykonywać proste ćwiczenia mobilizujące, stretching czy rolowanie. Jeśli potrzebujemy aktywności uspokajającej i relaksacyjnej, zastanówmy się nad uprawianiem jogi. Jeśli jednak potrzebujemy silnego bodźca treningowego i chcemy się dobrze zmęczyć, możemy realizować jeden z dziesiątek dostępnych w Internecie programów treningowych, nakierowanych na poprawę siły, wydolności czy spalanie tłuszczu i wzmocnienie konkretnych partii mięśni.

Jak często?

Jeśli ma być to nasza jedyna forma aktywności, starajmy się ją stosować przynajmniej 3 razy w tygodniu. Obserwujmy nasz progres i podnośmy sobie poprzeczkę. Jeśli nasze ciało przystosuje się do jakiegoś bodźca treningowego, wtedy przestanie się rozwijać, a kolejne treningi nie będą przynosiły pożądanego efektu. Starajmy się też różnicować bodźce i nie stosować cały czas tych samych ćwiczeń. Zbytnie zamknięcie się na konkretny zestaw może skutkować jednostronnym rozwojem i zaniedbaniem innych partii. Innym negatywnym skutkiem może być przeciążenie trenowanej partii ciała, a w skrajnych przypadkach nawet kontuzja.

trening w domu
fot. pixabay.com

Rozgrzewka

Osoby trenujące w domu miewają tendencję do zapominania o rozgrzewce. Tak, jakby fakt ćwiczenia w czterech ścianach coś w kwestii przygotowania organizmu do wysiłku zmieniał. Nic z tych rzeczy. Podobnie jak przygotowując się do innej aktywności, tak i trenując w domu musimy pamiętać o przeprowadzeniu dobrej rozgrzewki. Powinna ona trwać minimum 10 – 15 minut. Ma ona za zadanie pobudzić krążenie krwi w organizmie, przyśpieszyć oddech i wspomóc szybszy transport tlenu do komórek. Musi też podnieść temperaturę mięśni i uelastycznić stawy, aby ćwiczenia nie doprowadziły do urazów w ich obrębie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki rower wybrać?
Następny artykułSen – jak spać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here