jaki rower wybrać?
fot. pixabay.com

Wybór właściwego roweru nie jest łatwą sprawą. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników, o których nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Problemy z tym mogą mieć zwłaszcza osoby, które nie są obeznane z branżą rowerową. Na co w takim razie zwracać uwagę i jakich błędów unikać przy wyborze swojego pojazdu?

Dzisiaj odwiedzając sklepy sportowe, zarówno te wielkopowierzchniowe, ogólnosportowe, jak i specjalistyczne sklepy rowerowe, dostajemy ogromny wybór różnego rodzaju dwukołowych pojazdów. Różnią się nie tylko ceną, ale między innymi również budową, wagą, typem, charakterystyką jazdy, amortyzacją i wytrzymałością.

jaki rower wybrać?
fot. pixabay.com

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie będziemy na nim jeździć? Czy wolimy spokojną jazdę, czy może bliższa nam jest jazda szybka, dynamiczna i wyczerpująca. Czy chcemy przemierzać górskie szlaki, ścieżki rowerowe, a może pędzić po szosie? Jeśli już wybierzemy odpowiadający nam typ roweru, musimy wybrać konkretny model. Niekoniecznie powinniśmy się kierować tutaj ceną. Owszem, im rower droższy, tym zazwyczaj lepszy, ale powinniśmy dostosować jego cenę do naszych możliwości finansowych i częstotliwości z jaką zamierzamy z niego korzystać. Nie zawsze warto wydawać krocie na rower, który wyprowadzimy z piwnicy dwa razy w roku. Z drugiej strony, czasem warto wysupłać dodatkowe środki i zainwestować w lepszy sprzęt, jeśli wiemy, że będziemy użytkować go intensywnie.

Rower miejski

Jak nazwa wskazuje, przeznaczony do rekreacyjnej jazdy po mieście. Nie rozwijamy na nim dużych prędkości. Natomiast jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. Jedziemy na nim w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Zatrzymywanie się na światłach nie stanowi żadnego problemu. Rowery miejskie są świetnym środkiem transportu do pracy, czy na spotkanie.

Rower górski

Rower stworzony do jazdy w wymagających warunkach, po nierównym terenie. Sięgnąć po niego powinni zwłaszcza miłośnicy adrenaliny związanej z jazdą po górskich szlakach i trudnych ścieżkach. Ma szersze opony, dlatego lepiej radzi sobie na kamienistym i grząskim podłożu. Jednocześnie pozwala na dynamiczną i dość szybką jazdę. Równie dobrze będzie spisywał się na ścieżkach rowerowych i drogach. Sięgnąć po niego mogą nie tylko amatorzy leśnych ścieżek, ale również ci, którzy zazwyczaj poruszają się po płaskiej drodze, lecz od czasu do czasu lubią wyskoczyć w teren.

Rower szosowy

Znacznie lżejszy, na bardzo cienkich oponach, wymuszający przybranie opływowej sylwetki. Zachęca do dynamicznej i szybkiej jazdy. Świetnie spisuje się w długich trasach. Natomiast stworzony jest do jazdy po utwardzonych, dobrze przygotowanych drogach. Przez wzgląd na cienkie opony, stawiające mniejszy opór i umożliwiające szybką jazdę, niemożliwa jest jazda na nim po nieutwardzonych i grząskich drogach.

jaki rower wybrać?
fot. pixabay.com

Gravel

Idealny wybór dla tych, którzy szukają balansu między jazdą po twardych ścieżkach i szutrowych drogach. Budową do złudzenia przypomina rowery szosowe, jednak dzięki szerszym oponom lepiej spisuje się w nieco bardziej wymagającym terenie. Niemniej długotrwała jazda po nierównym terenie jest niewskazana przez wzgląd na brak amortyzacji, jaką posiadają choćby górskie. Wstrząsy będą niestety z czasem odczuwalne przez stawy. Natomiast jeśli wyruszamy w trasę i od czasu do czasu będziemy musieli zjechać z asfaltu na szuter czy żwir, rower gravelowy to coś, po co możemy spokojnie sięgać.

Rower elektryczny

Rowery elektryczne robią ostatnio furorę i na drogach oraz ścieżkach pojawia się ich coraz więcej. I choć wciąż jest to dość spory wydatek, to cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Tego typu rowery są dobrym rozwiązaniem problemów z częstymi podjazdami. Występują zarówno w wersji miejskiej, jak i górskiej. Przez wzgląd na baterię jest znacznie cięższy niż zwykły rower, ale tę można zdemontować i używać tylko kiedy to konieczne, np. w dłuższych trasach. Bateria potrafi wytrzymać nawe 30 – 60 kilometrów. Choć oczywiście uzależnione jest to od prędkości jazdy i nachylenia drogi. Rowery górskie napędzane baterią pozwalają wjechać nawet na strome i wymagające szczyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here