Redukcja masy to problem, z którym borykają się nie tylko ludzie trenujący dla dobrego samopoczucia, zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Z problemem utrzymania wagi zmagają się również sportowcy w wielu dyscyplinach sportu. Często pojawia się pytanie, czy i jak dieta redukcyjna odbija się na naszej formie fizycznej.
Istnieje wiele dyscyplin sportu, w których utrzymanie właściwej wagi jest niezwykle istotne, a wręcz kluczowe. Kwestia ta jest szczególnie ważna w sportach walki, gdzie zawodnicy przystępują do ważenia przed walką i muszą zmieścić się w określonej kategorii wagowej. Kiedy okazuje się, że w swoim cyklu przygotowawczym nie byli wstanie zbić wagi do wymaganej wartości, stosują drastyczne metody redukcyjne, dzięki którym tracą nawet kilkanaście kilogramów. Odwadniają się, stosują głodówki, korzystają z sauny, etc., żeby po ważeniu wrócić niemal do wagi wyjściowej. Zatem niektórzy w ciągu kilkudziesięciu godzin doświadczają wahań wagi rzędu kilkunastu kilogramów w jedną i drugą stronę. Są zawodnicy, którzy taki cykl muszą powtarzać co kilka miesięcy, przed każdą walką. Prędzej czy później musi się to odbić na zdrowiu. Ale w jaki sposób redukcja masy ciała wpływa na formę fizyczną?

Redukcja masy i forma fizyczna
Czy redukcja masy ciała wpływa na formę fizyczną? Zdecydowanie tak. Czy wpływa na formę fizyczną pozytywnie? Oczywiście, pod warunkiem, że redukować masę będziemy stopniowo i rozsądnie. Tłuszcz jest ciężki i nie generuje dodatkowej mocy, więc jest dla nas balastem. Pewna ilość tłuszczu w naszym ciele jest oczywiście niezbędna do funkcjonowania, jednak mówimy tutaj o tłuszczu nadliczbowym, którego powinniśmy się pozbyć. Będąc lżejszymi możemy trenować dłużej, poruszać się szybciej i jesteśmy sprawniejsi, więc wpływ na formę jest tutaj bezdyskusyjny. Co jednak w momencie, gdy odchudzimy się zbyt szybko?
Drastyczny spadek masy a wydolność
Stosowanie drastycznych metod obniżania masy ciała takich jak głodówka czy odwodnienie może prowadzić do spadku wydolności. Badania pokazują, że szybki spadek masy ciała przez odwodnienie o 2 – 3% może spowodować zmniejszenie pojemności tlenowej nawet o 5%.
Konsekwencje długotrwałej diety
Długotrwałe stosowanie radykalnej diety pociąga za sobą również inne konsekwencje zdrowotne. Drastyczne odchudzanie i intensywny trening prowadzi między innymi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. U kobiet objawia się to problemami z miesiączkowaniem, z kolei u mężczyzn dochodzi do obniżenia produkcji testosteronu. Jednak to nie wszystko. Długotrwała głodowa dieta połączona z obsesyjnym dążeniem do idealnej sylwetki może skutkować zaburzeniami natury psychicznej. Osoby takie cierpią na zaburzenia łaknienia, co z kolei może prowadzić do anoreksji. Badania wykazały również, że zaburzenia łaknienia częściej są przypadłością osób, które stosują dietę w celu uzyskania idealnej sylwetki, niż tych, które chcą uzyskać lepszą wydolność.

Efekt jo-jo a zdrowie
Jo-jo to koszmar osób, które próbują skutecznie się odchudzić. Abstrahując od zaburzeń zdrowotnych, które mogą utrudnić redukcję masy ciała, efekt jo-jo to zazwyczaj skutek drastycznej diety i nieracjonalnego podejścia do odchudzania. Wahania wagi będące następstwem zbyt szybkiej utraty masy ciała negatywnie wpływają na stan psychiczny, podkopując wiarę w siebie i dając poczucie bezradności. Ale to nie jedyne negatywne skutki, które może spowodować. U osób, które borykają się z efektem jo-jo występuje podwyższone ryzyko wystąpienia między innymi chorób serca i cukrzycy. Specjaliści wskazują na dwa główne czynniki mogące powodować taki stan rzeczy. Po pierwsze, ponownie odkładający się tłuszcz odkłada się zazwyczaj wewnątrzbrzusznie, co może prowadzić do chorób układu krążenia. Po drugie, powtarzające się spadki masy ciała prowadzą do utraty nie tylko tłuszczowej, ale i beztłuszczowej masy ciała, co z kolei powoduje niedobór substancji energetycznych, który osłabia mięsień sercowy.