panika

Uczucie narastającego niepokoju z pewnością  było doświadczeniem większości osób, jednak tylko u niektórych zakończyło się ono atakiem paniki. Pojedynczy incydent nie musi oznaczać od razu konieczności wizyty u specjalisty, natomiast nawracające napady lękowe mogą już wymagać rozpoczęcia leczenia psychiatrycznego i/lub psychoterapii. Przeczytaj, dlaczego ataki paniki należy traktować poważnie.

Napady lękowe mogą być niebezpieczne

Wbrew pozorom, nagłe wystąpienie intensywnych objawów ze strony ciała – a takie dają ataki paniki – w większości przypadków nie kończy się zawałem. Dotyczy to oczywiście osób, które nie mają problemów z sercem. Mimo to atak paniki może jednak być naprawdę niebezpieczny. Może w jego trakcie dojść choćby do hiperwentylacji zakończonej utratą przytomności i w konsekwencji uderzeniem głową o beton lub upadku z wysokości.

Wystąpienie samych zawrotów głowy lub pojawienie się mroczków przed oczami również może stanowić zagrożenie, np. podczas jazdy samochodem bądź obsługi maszyn. Dzięki podjęciu leczenia osoba cierpiąca na napady lękowe nie tylko nauczy sobie z nimi radzić, ale także będzie w stanie rozpoznać zbliżający się atak. Zrozumienie przyczyn zaburzeń lękowych pomaga również w rozpoznawaniu i unikaniu sytuacji mogących spowodować napad paniki.

Problem sam nie zniknie

Ataki paniki nie są żadną “fanaberią” i powinny być traktowane tak samo poważnie, jak inne zaburzenia natury somatycznej czy psychicznej. Napady lękowe dotykają blisko 10% społeczeństwa i jest to wynik bardzo zbliżony do statystyk dotyczących depresji. Warto pamiętać, że nieleczone nawracające ataki paniki mogą stawać się coraz częstsze i intensywniejsze.

Zwrócenie się po pomoc do psychiatrów lub psychoterapeutów z sieci klinik psychologiczno-psychiatrycznych PsychoMedic może być pierwszym krokiem ku powrotowi do życia bez napadów paniki. Rozpoznanie przyczyn zaburzeń i wdrożenie odpowiedniego leczenia u zdecydowanej większości pacjentów prowadzi do całkowitej remisji objawów. Dlatego warto przełamać wstyd i poszukać pomocy możliwie jak najwcześniej.

Ataki paniki obniżają jakość życia

Napady lękowe, podobnie jak wiele innych zaburzeń natury psychicznej, może znacząco obniżyć poziom zadowolenia z życia. Atak paniki może pojawić się nagle i niespodziewanie, co powoduje dodatkowy stres. Dla wielu osób utrata kontroli nad swoim zachowaniem w miejscu publicznym lub nawet w gronie bliskich znajomych może wywoływać uczucie wstydu. W konsekwencji spora część z nich rezygnuje z życia towarzyskiego, rodzinnego lub nawet zawodowego.

Nieustanny stres i samotność związana z wycofaniem społecznym mogą przyczynić się także do depresji. Ponadto zakłopotanie związane z atakami paniki może być źródłem wielu kompleksów, braku wiary w siebie czy też niesłusznego i sprawiającego cierpienie poczucia bycia gorszym. Problem ten, pozostawiony bez interwencji, może zatem znacząco utrudnić znalezienie odpowiedniego partnera czy też odnoszenie sukcesów w pracy lub szkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here