napoje sportowe
fot. pixabay.com

Picie wody nie zawsze jest wystarczające. Czasem trzeba sięgnąć po napój, który pozwoli uzupełnić również węglowodany i mikroelementy tracone wraz z potem. Kiedy warto sięgnąć po napoje sportowe? Które z nich dadzą nam oczekiwany efekt, a spożycie których będzie bezzasadne? 

Istnieje wiele rodzajów napojów sportowych. Różnią się nie tylko składem, smakiem ale przede wszystkim działaniem. Różne rodzaje treningów wymagają różnego rodzaju napoju. Nierzadko sięgamy po napoje bez większego rozeznania, tymczasem to jaki napój wybierzemy ma bardzo duże znaczenie dla efektywności treningu.

Rodzaje napojów sportowych

Zasadniczo napoje sportowe można podzielić na dwie główne kategorie. Jedne uzupełniają zasoby płynów ustrojowych, a drugie nastawione są na dostarczenie naszemu wycieńczonemu organizmowi zastrzyku dodatkowej energii w postaci węglowodanów.

odżywianie na zawodach
fot. pixabay.com

Napoje nawadniające

To rozwodnione roztwory elektrolitów i cukrów. Cukry najczęściej spotykane w takich napojach to glukoza, sacharoza i fruktoza. Napoje takie pomagają regulować poziom cukru we krwi i wpływają na tempo zużywania glikogenu w trakcie wysiłku, ale ich głównym zadaniem jest uzupełnienie braków płynów. Za ich pomocą uczynimy to szybciej niż zwykłą wodą.

Napoje węglowodanowe

Posiadają znacznie więcej węglowodanów niż opisane powyżej. Węglowodany w tych napojach mają przede wszystkim postać polimerów glukozy. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie zwiększonej dawki cukru i regulacja jego poziomu w krwi. Ponadto pomaga chronić glikogen przed zbyt szybkim zużyciem, co skutkuje możliwością trenowania przez dłuższy czas.

Hipotonik, izotonik, hipertonik…

Każdy z nas zetknął się kiedyś z napojem izotonicznym, ale czy zdajemy sobie sprawę, że poza izotonikami są jeszcze napoje hipo i hipertoniczne? Co w ogóle oznaczają te terminy i co ma do tego osmolalność?

Napoje hipotoniczne

Cechuje się niższą osmolalnością niż płyny ustrojowe, co oznacza, że zawiera mniej cząsteczek (weglowodanów i elektrolitów) w przeliczeniu na 100 ml płyni niż one. Często nazywane są napojem o zmniejszonej zawartości kalorii. Dzięki swej strukturze napoje hipotoniczne powinny wchłaniać się szybciej niż woda.

Napoje izotoniczne

Najbardziej rozpowszechnione i popularne napoje sportowe. Posiada osmolalność taką jak płyny ustrojowe człowieka, a więc taką samą ilość cząsteczek w przeliczeniu na 100 ml płynu. Dla trenujących są najlepszym wyborem, ponieważ wchłaniają się w takim samym tempie lub nawet szybciej niż woda, a więc dobrze nawadniają. W dodatku pomagają uzupełnić zasoby energetyczne.

Napoje hipertoniczne

Napojami hipertonicznymi jest na przykład cola i inne słodkie napoje. Mają wyższą osmolalność niż płyny ustrojowe, a więc ilość cząsteczek na 100 ml przewyższa wartość z jaką mamy do czynienia w przypadku płynów ustrojowych. To sprawia, że nie wchłaniają się tak dobrze, a więc nie nawadniają optymalnie.

napój sprtowy
fot. pixabay.com

Kto powinien sięgać po napój sportowy

Napój sportowy to dobry wybór dla każdego, kto uprawia sport o umiarkowanej bądź wysokiej intensywności przez dłuższy czas. Jeśli trwa to 30 – 45 minut, wtedy woda powinna być wystarczającym napojem. Natomiast jeśli trenujemy dłużej, powinniśmy sięgnąć po napój izotoniczny, który poza nawodnieniem organizmu zapewni odpowiedni poziom cukru we krwi. Badania pokazują, że zawodnicy, którzy stosują napoje izotoniczne podczas treningu cechują się znacznie wyższą wydolnością podczas intensywnych treningów i są w stanie wykonać większą pracę bez widocznych oznak zmęczenia. Jeśli trening trwa ponad dwie godziny lub towarzyszy mu wysoka temperatura, albo po prostu mocno się pocisz, warto sięgać po napoje z dodatkiem sodu. Uzupełnisz w ten sposób ubytek sodu w organizmie, jaki powstanie w wyniku obfitego pocenia się. Okazuje się również, że napoje z glukozą i sodem potrafią skutecznie opóźnić pojawienie się zmęczenia.

Skutkiem ubocznym picia napojów sportowych mogą być problemy ze szkliwem. Okazuje się bowiem, że napoje te w znaczący sposób mogą wpływać na jego stan, niszczyć je, a także znajdującą się pod nim zębinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here