zalety marszobiegu
fot. pixabay.com

Być może wielu z was zastanawiało się nad rozpoczęciem przygody z bieganiem, ale na przeszkodzie stanęły wątpliwości, czy nie jest to zbyt wymagający sport. Rzeczywiście, przynajmniej na początku może nastręczać wielu kłopotów. Poza szybkim uczuciem zmęczenia, może też znacznie obciążać stawy i kręgosłup. 

Początki biegowe bywają bardzo trudne. Szybko łapiąca zadyszka i problemy ze złapaniem tchu, poczucie braku sił w nogach i ogólne osłabienie. To rzeczy, z którymi niemal każdy zmagał się na początku treningów. Przez to zamiast cieszyć się bieganiem, czujemy się słabi, rozczarowani i spada nam poczucie własnej wartości. A jeśli do tego wszystkiego przyplącze się jakiś uraz, to przepis na zniechęcenie się do tego sportu mamy gotowy. Zamiast złapać bakcyla, łapiemy uczulenie na bieganie. Odrzucamy buty w kąt i za każdym razem, gdy ktokolwiek w naszym towarzystwie wspomina o bieganiu, ogarniają nas dreszcze. Dlatego podstawową zasadą przyświecającą początkującym biegaczom powinno być – mierz siły na zamiary.

Bieganie jest wspaniałym sportem, który może przynieść wiele korzyści i zmienić w sposób diametralny nasze życie. Jednak kosztować je należy łyżka, a nie chochlą. Tylko racjonalne podejście i stopniowe stawianie kolejnych kroków może nas pchać w kierunku rozwoju. Kiedy rzucimy się na zbyt głęboką wodę, najprawdopodobniej utoniemy. Jak w takim razie zacząć biegać, a jednocześnie nie narazić się na zderzenie ze ścianą i zbyt szybkie wypalenie? Receptą może być rozpoczęcie od aktywności mniej wymagających. Czyli slow joggingu, nordic walkingu lub marszobiegów.

zalety marszobiegu
fot. pixabay.com

Co to jest marszobieg?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to aktywność, podczas której wykonujemy dwie formy ruchu. Przeplatamy szybki marsz z biegiem. Doskonała forma aktywności dla osób, które nie są w stanie przez dłuższy czas utrzymać tempa biegowego. Biegniemy do momentu, gdy bieg nie zaczyna być dla nas zbyt trudny by go kontynuować. Zwalniamy i poruszamy się szybkim marszem próbując kontrolować i uspokoić oddech. Kiedy odzyskujemy siły witalne, nasz oddech jest ustabilizowany, a serce przestało walić jak oszalałe, wracamy do biegu i biegniemy do momentu, gdy znów będziemy potrzebowali nieco odpoczynku.

Progres

Marszobieg przynosi błyskawiczne i zauważalne rezultaty. Już po kilku regularnie przeprowadzanych treningach dostrzeżemy u siebie wyraźną poprawę wydolności. Być może rozpoczną się też zmiany w naszym wyglądzie. Poprawi się kondycja skóry i rozpocznie spalanie tkanki tłuszczowej. Przede wszystkim jednak zauważymy, że odcinki pokonywane biegiem są coraz dłuższe i potrzebujemy coraz mniej czasu na odpoczynek i powrót do równowagi.

zalety marszobiegu
fot. pixabay.com

Korzyści z marszobiegu

Marszobieg pozwoli nam oszczędzić stawy, mięśnie i kręgosłup. Będziemy stopniowo je wzmacniać i nie narazimy się na urazy przeciążeniowe, które często zdarzają się początkującym biegaczom. Poprawimy wydolność krążeniowo – oddechową. Odciążymy serce, które dzięki zwiększeniu objętości wyrzutowej będzie mogło wykonywać mniej pracy w celu ukrwienia naszego organizmu. Poprawi się praca płuc, dzięki czemu do naszego krwioobiegu dostanie się więcej tlenu. Będziemy bardziej dotlenieni. Poprawi się też funkcjonowanie mózgu, który otrzyma więcej substancji odżywczej. Ponadto długotrwały wysiłek tlenowy, a takim jest marszobieg, pozwoli efektywniej sięgać po zgromadzone w tkance tłuszczowej zapasy tłuszczu i czerpać z nich energię, a co za tym idzie, palić nadliczbowy tłuszcz. Bardzo szybko powinniśmy dostrzec jak nasza sylwetka się poprawia, mięśnie posturalne wzmacniają, a tkanka tłuszczowa znika. Jeśli jeszcze dołożymy do tego odpowiednie nawyki żywieniowe, wynik efekt będzie zwielokrotniony.

Częstotliwość

Starajmy się uprawiać marszobieg co najmniej 3 razy w tygodniu. Treningi powinny trwać minimum 30 minut. W miarę jak będziemy zauważać u siebie poprawę wydolności i będziemy się męczyć coraz później, dołóżmy kolejną sesję. Wydłużajmy też cykle biegowe i skracajmy marsz. Z czasem będziemy poznawać swój organizm coraz lepiej i będziemy w stanie skuteczniej dawkować obciążenia, tak, aby trening sprawiał przyjemność, a jednocześnie był efektywny.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety jazdy na rowerze
Następny artykułNapoje sportowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here